Toplu taşımada yaşam ve memnuniyet araştırması 2013Toplu taşımada yaşam ve memnuniyet araştırması 2013 :Türkiye genelinde belediyelerin toplu taşıma hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranları hesaplandı. Nüfusu en yüksek 5 büyükşehirde ise Bursa yüzde 72,2 ile başı çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel, 2013 yılında ilk defa il düzeyinde uygulanan Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nda (YMA) Türkiye genelinde 125 bin 720 hanede 196 bin 203 bireyle görüşme yapıldığını belirtti.

Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nın (YMA), bireylerin genel mutluluk algısını, toplumsal değer yargılarını, temel yaşam alanlarındaki genel memnuniyetini ve kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçmek, memnuniyet düzeylerinin zaman içindeki değişimini takip etmek amacıyla ilki 2003 yılında Hanehalkı Bütçe Anketi’ne ek bir modül olmak üzere 2004 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirildiği bildirildi. YMA sonuçlarına göre Türkiye, kent ve kır düzeyinde tahmin üretildiği, anket kapsamında, örneğe çıkan hanelerdeki 18 ve daha yukarı yaştaki kişiler ile görüşme yapıldığı kaydedildi.

YMA, TÜİK’in toplumsal içerikli ve aynı zamanda öznel öğeler içeren ilk araştırması olma özelliğini taşıdığı ifade edilirken, araştırmada bireylerin mutluluk, umut, temel yaşam alanlarındaki genel memnuniyeti ve bu alanlardaki kamu hizmetlerinden memnuniyeti ölçüldüğü bildirildi.

Bireylerin yasam memnuniyeti ile kamu hizmetlerinden memnuniyetini birlikte ölçebilen ve il düzeyinde tahmin üreten Yasam Memnuniyeti Araştırması`nın dünyada başka bir ülkede örneği bulunmadığı belirtildi.

ÇÖP VE ÇEVRESEL ATIK TOPLAMA HİZMETLERİ

2013 yılında ilk defa il düzeyinde uygulanan YMA’da Türkiye genelinde 125 bin 720 hanede 196 bin 203 bireyle görüşme yapıldığı belirtilirken, Türkiye geneli 2013 yılı il bazında Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nın Antalya ili için elde edilen sonuçları TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel şöyle açıkladı:

“Türkiye genelinde belediyelerin çöp ve çevresel atık toplama hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 73,3’tür. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 86,5 ile Eskişehir, en düşük olduğu il ise yüzde 33,1 ile Iğdır oldu. Nüfusu en yüksek 5 büyükşehirde ise bu oran İstanbul’da yüzde 82,1, Antalya’da yüzde 77,2, Ankara’da yüzde 76,5, Bursa’da yüzde 76,4 ve İzmir’de yüzde 66,8 oldu. Antalya bu oran ile Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak nüfusu en yüksek 5 büyükşehir arasında ikinci sırada yer aldı.

TOPLU TAŞIMA HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYET

Türkiye genelinde belediyelerin toplu taşıma hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranının yüzde 63,8 olduğunu kaydeden TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel, şunları ifade etti:

”Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 78,8 ile Karaman, en düşük olduğu il ise yüzde 23,5 ile Hakkari oldu.

EN MEMNUN BÜYÜKŞEHİR BURSA!

Nüfusu en yüksek 5 büyükşehirde ise bu oran Bursa’da yüzde 72,2, İstanbul’da yüzde 69,9, İzmir’de yüzde 63,6, Ankara’da yüzde 62,2 ve Antalya’da yüzde 54,2 oldu. Antalya bu oranla Türkiye ortalamasının altında kaldı.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.