UIC Orta Doğu Bölgesel Kurulu 13. Toplantısı Ankarada Da YapıldıUIC Orta Doğu Bölgesel Kurulu 13. Toplantısı Ankarada Da Yapıldı :TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN’ın 2007 yılından beri başkanlığını yaptığı Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Ortadoğu Bölgesel Kurulu’nun (RAME) 13. Genel Müdürler toplantısı 8 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

TCDD ev sahipliğinde düzenlenen RAME Genel Müdürler Grubu toplantısı TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN’ın açılış konuşmasıyla başladı. KARAMAN konuşmasında; UIC RAME üyesi demiryolu idareleri arasında resmi ilişkiler yanında dostluk ve kardeşlik bağlarının da bulunduğunu ve bu idarelerin bir puzzle’ın parçaları gibi birbirini tamamlaması gerektiğini, bu şekilde daha etkin, efektif ve kolektif çalışmaların realize edilebileceğini vurguladı.

Toplantıya TCDD’nin yanı sıra UIC Genel Müdürü, UIC Orta Doğu Koordinatörü, İran Demiryolları (RAI), Ürdün Akabe Demiryolları, Ürdün Hicaz Demiryolları, Katar Demiryolları, Afganistan Demiryolları Genel Müdürleri ve İran’dan NİROO Demiryolu Şirketi Yönetim Kurulu üyesi ve de İran’da yerleşik UIC Ofisinin Müdürü, RAI yetkilileri ile söz konusu Demiryolu İdarelerinden uzmanlar katıldı.

Bütün İdarelerin kendi projelerini ve yatırımları ile planlamalarını anlatan birer sunum yaparak bölgede devam eden bütün çalışmalar konusunda bilgilendirmelerde bulunduğu toplantıda ayrıca Eskişehir’de bulunan UIC Orta Doğu Demiryolu Eğitim Merkezi’nin (MERTCe) son zamanlardaki eğitim ve faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

UIC RAME 2014-2015 Eylem Planı çerçevesinde;

  • Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) ile işbirliği içerisinde 2014 yılında İran’da “COTIF Konferansı”,
  • Tahran-İran’da “Demiryolu-Petrol & Demiryolu-Liman Konferansı”,
  • 2014 yılı Eylül ayı içerisinde, İran’da bir “Yolcu Etkinlikleri ve Yüksek Hız Semineri”,
  • 2014 yılı Ekim ayı içerisinde Ürdün’de “ERTMS ve Bakım Çalıştayı”,
  • 2014 yılı Kasım ayında Katar’da “Karşılıklı İşletilebilirlik Semineri”
  • 2015 yılı içerisinde Türkiye’de “Uluslararası İş Forumu”,

  • 2015 yılı içerisinde Suudi Arabistan’da “Yüksek Hız Semineri” düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca; bir sonraki RAME toplantısının Kasım 2014’te QRC’nin (Katar Demiryolu Şirketi) ev sahipliğinde Karşılıklı İşletilebilirlik Semineri ile eş zamanlı Doha’da yapılmasına karar verildi.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.