URAYSİM 2017’de işleme hazırURAYSİM 2017’de işleme hazır :Eskişehir’de, inşasına bu yıl başlanacak Ulusal Raylı Sistemler Mükemmeliyet Merkezi’nde, Avrupa ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri’nin trenlerini test ederek Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak. Trenlerin test edileceği URAYSİM için 2009 yılının eylül ayında yola çıktıklarını anımsatan URAYSİM Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ömer Mete Koçkar, ‘Projemiz 241 milyon liraya mal olacak. Projemizde yer alacak öğretim görevlilerinden biri ABD’de, biri İngiltere’de, 15-16’sı da University of Pardubice de raylı sistemler alanında yüksek lisans ve doktora yapıyor. Önümüzdeki yaz aylarında ilk kazmaya vurmayı planlıyoruz’ diye konuştu.

KARAYOLU DEMİRYOLUNA YÖNELECEK

Koçkar, test yolları için çalışmaların tamamlandığına değinerek, bu yılın sonuna kadar test yollarının projesinin tamamlanacağını vurguladı. Yüksek Hızlı Tren (YHT) projelerinin gerçekleştirildiğini, aynı zamanda taşımacılığın demiryoluna kaydırılmaya çalışıldığını ifade eden Koçkar, ‘2023’te 10 bin kilometreye kadar YHT hattı yapacağız, 4 bin kilometreye kadar da konvensiyonel taşımacılıkla ilgili hatlar yapacağız. Ulaşımın karayollarından, demiryollarına yöneleceğini görüyoruz’ dedi.

Uraysim 2017’de işleme hazır

Merkezin Avrupa örneklerinin dışında üç test yolunun bulunacağını anlatan Ömer Mete Koçkar, ‘Önümüzdeki yılın ilk aylarında Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü test yollarının inşasına başlayabilir. Avrupa’da ilk kez YHT’lerin test edilebileceği yol yapacağız. 400 kilometre hıza çıkabilecek elektrikli hızların test edilebileceği, 48-52 kilometre uzunluğunda bir yol olacak’ dedi. URAYSİM’in, 2017 yılında işletmeye alınabileceğini belirten Koçkar, ‘Türkiye’ye önemli bir ekonomik katkısı olacak’ şeklinde konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.