2023 Türkiyesi yolunda 2014‘e hızlı başladık2023 Türkiyesi yolunda 2014‘e hızlı başladık :Kuzey Irak petrolünde mutlu son, TANAP-Şahdeniz imzaları, üçüncü havalimanı… Türk ekonomisi, 2014’e yatırım anlamında son yılların en iyi başlangıcını yaptı.

EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yatırımında inşaat başlıyor… Tarih netleşti, İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının temeli, 7 Haziran’da düzenlenecek törenle atılacak. Havalimanının temel atma törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor. İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesinin açık artırmasında 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu vermişti.

KAPASİTE YILDA 150 MİLYON YOLCU

Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen üçüncü havalimanının inşası sona erdiğinde, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. İnşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak. Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon avro olması öngörülen havalimanının 2018 sonu tamamlanması hedefleniyor. Proje tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak. Projenin ismin henüz belli değil. Fakat kulislere göre isim için en güçlü aday ‘Mevlana Havalimanı’.

2023 HEDEFLERİ DAHA ‘ULAŞILIR’

Havalimanında inşaatın başlaması Türkiye için tarihi bir öneme sahip. Bunun yanında bu yıl devreye alınan projeler ya da atılan imzalar Türkiye’nin önümüzdeki dönemde bölgedeki gücünü kat be kat artıracak, ülkenin 2023 hedeflerine ulaşmasında da önemli rol oynayacak.

DOĞALGAZIN ‘MERKEZ ÜSSÜ’ OLACAK

Özellikle enerji alanında bu yıl içinde atılan adımların değeri oldukça yüksek. Sıcağı sıcağına geçtiğimiz gün atılan imzalardan başlayabiliriz. Geçtiğimiz gün İstanbul’da tarihi bir imza töreni gerçekleştirilirken, Türkiye TANAP hattındaki yüzde 20’lik hissesini yüzde 30’a, Hazar Denizi’ndeki Şahdeniz sahasındaki yüzde 9’luk hissesini de yüzde 19’a çıkararak çok stratejik bir adım attı. Bunun anlamı şu: Türkiye Hazar’dan çıkarılacak Azeri gazının üretimi ve iletiminde artık kilit ülke rolünü üstlendi. Belki eskiden Ukrayna’ydı fakat artık Avrupa’nın doğalgaz güvenliği açısından en önemli ülke Türkiye.

HAVALİMANI TEMELİ 7 HAZİRAN’DA ATILIYOR

Temel atma töreni Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla 7 Haziran’da gerçekleşecek üçüncü havalimanı, tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, 4 terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, genel havacılık terminali, devlet konuk evi, 70 bin araç kapasiteli otopark, oteller, itfaiye merkezi, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak.

KUZEY IRAK PETROLÜ DÜNYAYA AÇILDI

Enerji alanındaki diğer bir önemli gelişme de Kuzey Irak petrolüne ilişkin yaşandı. Erbil ve Bağdat arasında devam eden anlaşmazlıklar yüzünden yıllardır ara verilen petrol ihracatı geçtiğimiz haftalarda yeniden başladı. Artık Kuzey Irak petrolü Türkiye’nin Ceyhan Limanı üzerinden dünya pazarlarına açılıyor. Stratejik anlamda son derece kritik öneme sahip bu gelişme aynı zamanda Türkiye’nin kasasını da dolduracak. Nitekim Türkiye anlaşma gereği 1 varillik petrolden 1 dolarlık geçiş ücreti alıyor. Bu da kapasitenin tam olarak kullanılması durumunda yıllık 500 milyon dolarlık bir gelire karşılık geliyor. İhracattan sağlanacak gelir de Halkbank’a yatırılacak. Böylece Halkbank’nı da global ölçekteki itibarı artacak.

13 YIL ARADAN SONRA İLK OTO FABRİKA

Yıl başında 2014’ün yatırımlar açısından çok zor geçmesi bekleniyordu. Fakat aksine bu yıl yatırımlar hızlanmaya başladı. Bunun en büyük örneği de geçtiğimiz gün açılan Ford Otosan’ın Yeniköy Fabrikası. Otomotivde 13 yıl aradan sonra açılan ilk fabrika olan Yeniköy, Ford’un Courier modellerinin dünyadaki tek üretim merkezi olacak.

ANKARA-İSTANBUL 3 SAATE İNİYOR

Türkiye ulaşımda da tarihi bir süreçten geçiyor. Havalimanından bahsettik. Bunun yanında Marmaray geçtiğimiz yıl içinde açıldı. Üçüncü köprünün ayakları 200 metreyi aştı. Fakat bu yıla damga vuracak en önemli açılışlardan biri de İstanbul ve Ankara arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı olacak. Büyük açılış haziranda yapılacak, yıllardır beklenen projenin hayata geçmesiyle İstanbul ve Ankara arası trenle üç saate inecek.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.