3. havalimanı için göletler kurutuluyor  1. havalimanı için göletler kurutuluyor :İstanbul’da 3. havalimanı inşaatı sahasında kalan 70 gölün suyu, kanal açılarak Karadeniz’e boşaltılıyor. Oysa suların analizleri yapılarak yeniden kullanılabilir
  2. havalimanı projesi için hazırlanan ilk ÇED raporunda 660 hektar (6 milyon 600 bin m2) olduğu belirtilen ve detaylıca tarif edilen ancak ikinci raporda “70 adet büyüklü küçüklü su birikintisi” olarak adlandırılan göller boşaltılıyor. ÇED raporunda belirtildiği gibi göl suları kanal açılarak Karadeniz’e boşaltılmaya başlandı. Cumhuriyet’in haberine göre, çapının 3 kilometreyi bulduğu derinliğinin ise 50 metreyi aştığı Akpınar merası ile İmrahor arasında kalan bir gölün suyu iş makineleriyle kanal açılarak Karadeniz’e akıtılıyor.

Gelişim Üniversitesi’nden Hidrojeoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Özler, göllerdeki suyun bu haliyle ekonomik değerden uzak olduğunu ancak analizi yapılıp temiz olan göl sularının terfi istasyonları ile Terkos Gölü’ne taşınabileceğini görüşünde. Bölgede kömür ve taşocakları nedeniyle oluşan boşlukların zamanla yağmur suları ile dolarak göl haline geldiğini belirten Özler, bölgedeki büyük göllerin İstanbul’un ihtiyacının yüzde 5’ini karşılayabileceğini de ifade etti.

İSKİ yetkililerine göre ise kalitesi düşük olan bu sular ne içme suyu olarak kullanılabilir ne de Terkos Gölü’ne aktarılabilir.

İş makineleriyle açılan kanaldan göl suyunun denize akıtılması bölge köylülerin de tepkisini çekti. Gölde yaşayan balıkların olduğu gibi denize gittiğini söylüyorlar.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.