Ankarada Ulaşıma Yapılan Zam Otobüs Durağında Protesto EdildiAnkarada Ulaşıma Yapılan Zam Otobüs Durağında Protesto Edildi :Tüketici Hakları Derneği (THD), ulaşıma yapılan zamları Kızılay otobüs duraklarında protesto etti. Başkent’in, ulaşımda en pahalı birkaç ilden biri olduğunu belirten dernek üyeleri, zammın iptali için dava açacaklarını söyledi.

Çankaya Belediye binası önündeki otobüs durağında bir araya gelen THD üyeleri, ‘Ulaşım yoksulu olmak istemiyoruz’, ‘Ulaşım haktır satılamaz’ pankartları açtı.

THD Genel Başkanı Turhan Çakar, ulaşım ücretlerine yapılan zamları hatırlattı. Son zamlarla birlikte Ankara’nın, Türkiye’de toplu ulaşımı en pahalı olan iki ilden biri olduğunu belirten Çakar, ’UKOME ve belediye yetkilileri utanmadan, vicdanları sızlamadan ucuz ulaşım hizmeti verdiklerini söylüyor. Bu son zam kararına göre, belediye otobüsleri ile metro ve Ankaray için kullanılan çok binişli kartlarda özel halk otobüsü ve minibüslere yüzde 14.3 oranında zam gelmiştir. Öğrenci ve öğretmenler için uygulanan indirimli ücretlere yapılan zam oranı yüzde 15,4’dür. Belediye otobüsleri, metro ve Ankaray için tek biniş ücretine ise yüzde 30 oranında zam yapılmıştır.” dedi.

Yapılan zamların, en çok asgari ücretli aileleri vurduğunu belirten Çakar, asgari ücretli ailenin başka geliri yoksa maaşının yüzde 11.35 ile yüzde 23.6’sı arasındaki kısmını ulaşım ücreti olarak ödeyeceğini ifade etti.

Ankara’nın, kent içi ulaşımda bu son zamla birlikte Türkiye’nin en pahalı kentlerinden biri olduğunu söyleyen Çakar, ayrıca dünyanın da ulaşımda en pahalı başkentlerinden birisi durumuna geldiğini kaydetti. Ulaşım hakkının engellenemeyeceğini sözlerine ekleyen Çakar, zammın iptali için mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.