Arabasını otoparka çeken İZBAN ’a koştuArabasını otoparka çeken İZBAN ’a koştu :İZBAN yolcularının yüzde 37’sinin özel araç sahibi olduğu ortaya çıktı. İzmirliler özel arabalarını kullanmak yerine İZBAN’ı tercih ediyor.

Ege Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, İZBAN’ı kullanan yolcuların yüzde 37’sinin özel araç sahibi veya ortağı olduğu, buna rağmen kent içi ulaşımında raylı sistemi tercih ettiklerini ortaya çıkardı. EGE Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Doç.Dr. Yalçın Alver başkanlığında Samet Şen’in hazırladığı “İzmir Banliyö Sistemi Öncesi ve Sonrası Çalışması” konulu bitirme tezi, İZBAN yolcularının yüzde 37’sinin özel araç sahibi olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmadan çıkan sonuca göre, 20 bine yakın özel araç sahibi veya ortağı, özel arabalarını kullanmak yerine İZBAN’ı tercih ediyor. Böylelikle trafik sıkışıklığı ve yakıt tüketimi azalırken, çevre kirliliğinin önlenmesine de yardımcı olunuyor.

Altınyol’u rahatlatıyor
İzmir’in özellikle Kuzey Bölgesi’ni merkeze bağlayan Altınyol’da yaşanan trafik rahatlaması İZBAN’ın bu özelliğine bağlanırken, bunun en önemli kanıtı olarak da istasyonlar önündeki otoparkların sürekli dolu olması gösteriliyor. Özellikle Mavişehir ve Aliağa istasyonları önündeki otoparkta araç sahipleri yer bulmakta zorlanıyor. Ankete katılan özel araç sahiplerinin yüzde 55’i haftada 1 gün, yüzde 20’si 2-3 gün, yüzde 21’i ise 4-5 gün İZBAN’ın tercih ettiklerini belirtti.

Servisler de devre dışı
İZBAN’ın 30 Ağustos 2010’da yolculu ön işletmeye başlamasından kısa bir süre sonra özellikle Çiğli ve Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki iş yerleri de, personel servislerini devre dışı bıraktılar. Çalışanlarına toplu taşıma kartları dağıtan iş yerlerinin İZBAN’ın sağladığı kolaylığa dayalı bu uygulaması da yine kuzey bölgesindeki karayolu taşıt trafiğinin önemli ölçüde azalmasını sağladı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.