Demiryolunda Mini Ses Duvarı Çözümü – edilon )( sedraDemiryolunda Mini Ses Duvarı Çözümü :Doğu Ried hattının uzun baraj boyunca Neckar Köprüsüne doğru ilerlediği Mannheim-Neuostheim’da gürültü oldukça fazla yayılmaktaydı. Deutsche Bahn AG için sonbahar 2011 yılından beri orada bir düşük ses koruma duvarı olan edilon)(sedra elenis’i test etmek üzere yeterli bir neden vardı.

Doğu Ried hattı Mannheim’ı kuzeyden doğuya ve güneye doğru çevrelemektedir. Mannheim liman bölgesinin tamamlandığı 1985 yılından bu yana batı Ried hattı temel olarak yük trenleri tarafından kullanılmaktadır. Yüksek aks yükleri, bir hayli uzun olan araç kullanım ömrü ve teknolojik olarak kalıcı şekilde kullanılan eski fren sistemleri yük trenlerinin yolcu trenlerine göre daha fazla gürültü üretmesine neden olmaktadır. Bu arada tekerleklerin hareket sesleri önemli bir gürültü kaynağı oluşturmaktadır.

Düşük yükseklikteki rayların hemen yanına yerleştirilen edilon)(sedra elenis ses koruma duvarı bu gürültüyü azaltmaktadır. edilon)(sedra elenis çevreye uyum sağlamakta, seyahat edenlere ve çevre sakinlerine açık görüş sağlayarak gürültüye karşı da koruma sağlamaktadır. Özellikle raya yakınlığı, yapının hem geometrik hem de fiziksel ölçüleri ile ilgili gereksinimlerini karşılamaktadır. Önceden gerçekleştirilen akustik hesaplamalar ve teknik tasarımların sonucu olarak ses koruma duvarı çok özel bir şekle sahip: Ray yönünde parabolik olarak kıvrılan duvar sayesinde ses yansıtılmakta ve absorbe edilmektedir.

edilon)(sedra elenis, üst kenarı ray üst kenarının 53 santimetre üzerinde ve ön kenarı ray ekseninden 1,78 metre uzakta olacak şekilde tasarlanmıştır. Üç metrelik ray şebekesini kesintisiz olarak takip etmektedir: sabitleme konstrüksiyonuna asılan ya da yerleştirilen üç metre uzunluğundaki ses koruma elemanları burada cıvatalarla sıkıca bağlanmıştır. Ray ekseninden 2,50 metre uzakta noktasal olarak her üç metrede bir yerleştirilmiştir ve rayların suyunu giderme ile ilgili herhangi bir önlem de gerektirmez. Her ikinci elemanda bir acil geçiş monte edilmiş olup böylece tehlike alanı güvenli bir şekilde terk edilebilir. Kısa devre korumalı olarak tasarlanmış olan düşük ses koruma duvarı edilon)(sedra elenis maksimum hızın vmax = 160 km/saat olduğu çakıllı raylarda kullanım için uygundur.

Mannheim-Neuostheim hattındaki yaklaşık 500 metre uzunlukta olan yapı doğal olarak duruş sürelerinde dört haftada gerçekleştirilmiştir. Hükümetin Ekonomik TeşvikProgramı II kapsamında uygulanan önlem, yük taşımacılığının duvara yakın rayları için ses seviyesinde 3 dB azalma hedeflemiştir, bu ölçüm ray üst kenarından 25 metre uzakta ve 3,5 metre yükseklikteki ölçüm noktasında gerçekleştirilmiştir.

MiNoBar_D-GB

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.