Posted on Leave a comment

Erzurum Tren Garı ‘ndaki müzeyle tarihe yolculuk

Erzurum Tren Garı ‘ndaki müzeyle tarihe yolculuk ı : Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Erzurum Tren Garı’ndaki müzeyi ziyaret edenler, hatıralarla tarihe yolculuk yapıyor.

Teknolojinin henüz gelişmediği dönemlerde trenin gara geldiğini haber veren çanlardan, bekleme salonunda trenin kalkış saatini beklerken aydınlatmada kullanılan gaz lambalarına, İngiliz yapımı 1900’lü yıllara ait sahra telefonlarına ve Cumhuriyet döneminin nadide 5 eserinden birisi olan şilti bünyesinde barından müzede, kara trenin beyaz hatıraları yaşatılıyor.

İşletme müdürü Yunus Yeşilyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, demiryolu personelinin çalışmaları sonucu oluşturulan müzede, tarihe ışık tutan ve hatıraları bünyesinde barındıran eserlere ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Amaçlarının geçmişten günümüze kadar gelen, kara trenin beyaz hatıralarını yaşatmak olduğunu belirten Yeşilyurt, “Müzemizde yaklaşık 350 parça tarihi eser yer alıyor. Tamamı demiryolları personelinin gayretiyle burada bulunuyor. Amacımız, Türkiye’de demir yollarının nereden nereye geldiğini göstermek ve kara trenin beyaz hatıralarını tek çatı altında toplamak. İnsanların burayı ziyaretinde o nadide eserlerin arasında kendilerinden birer hatıra bulmasını sağlamak” dedi.

Yeşilyurt, müzeyi gezenlerin kısa sürede olsa dışarı çıkmak istemediklerini, hatıra defterine yazdıkları notlardan anladıklarını ifade etti.

Demiryolları müzesinin ücretsiz ve herkese açık olduğunu ifade eden Yeşilyurt, şöyle konuştu:

“Demiryolları müzesi tamamen personellerin gayretleri sonucu oluşturuldu. Müzede yaklaşık 350 parça nadide eser bulunmakta. Demiryollarında geçmiş yıllarda kullanılan malzemeler burada hiçbir şekilde yıpranmadan bozulmadan duruyor. Müzemizde, resmi yazışmaların ve şehirler arası paraların taşınmasında kullanılan deri çantalar, haberleşmede kullanılan eski telefonlar, teknolojiye uyum sağlamadan önce yolculara trenin geldiğini haber vermek için kullanılan çanlar, elektrik olmadan önce bekleme salonunu aydınlatmak amacıyla kullanılan antika lambalar var. Geçmişten geleceğe zaman tünelini andıran müzede, Türkiye’de demiryolların nereden nereye geldiğini göstermek en büyük amacımız.”

Yeşilyurt, müzeyi ziyaret edenlerin en çok Cumhuriyet dönemine ait ve 5 nadide eserden birisi olan şilti görmek istediklerini söyledi.

Şiltin, 1939 yılında gar binasının işletmeye açılması nedeniyle verildiğini, tek isteklerinin bu hatıraları gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirten Yeşilyurt, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız buradan memnun ayrılıyorlar. Nostaljiye yolculuk veya geçmişe yolculuk yapıyorlar. Müzemizde bulunan ve 1939 yılına ait şilt en fazla ilgi gören eserlerden birisi. Açılış hatırası olarak verilen şilt aynı zamanda Cumhuriyet döneminin 5 nadide eserinden birisidir. Bu eserlerin gelecek nesillere aktarılması tek gayemiz. Ziyaret defterimize vatandaşlarımızın aktardıkları çok ilginç diyaloglar var. İçinden geçen duygularını aktararak geçmişe yolculuk yapıyorlar. Çünkü burada hiç kullanılmamış sağlık malzemelerinden tutunda imal edilen fabrikalarda bile örnekleri olmayan 1900’lü yıllarda or kutularıyla muhafaza edilen ilaçlara, tren lokantalarında kullanılan orjinal tabak, çatal, kaşık setlerine, orjinal TCDD saatlerine kadar her hatıra var. Eskiden tren garında insanlar hep sevdiklerini beklerlerdi ve bu bekleyişlerde farklı anılar yaşarlardı. Şimdi buraya gelenler sevdiklerini o hatıralar arasında buluyorlar.”

Yeşilyurt, Telekom bölge müdürlüklerinin kendi müzelerinde olmayan tarihi telefonların da müzede bulunduğunu ifade ederek, “Türk Telekom Bölge Müdürümüz burayı ziyaretinde ‘bizde olmayan tarihi telefonlar sizde var’ diyerek şaşkınlığını dile getirmişti. Aslına bakarsanız gerçekten de öyle. Müzede bulunan 1919 ve 1930 yıllarına ait İngiliz yapımı sahra telefonlarının ben başka bir yerde örneğini henüz göremedim” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.