Gaziantepin Fransadan aldığı tramvayların fiyatı ile ilgili kaos devam ediyorGaziantepin Fransadan aldığı tramvayların fiyatı ile ilgili kaos devam ediyor :Fransa’dan alınan 28 adet tramvayın fiyatı ile ilgili kaos devam ediyor. Gaziantep Büyükşehirin hesaplarında 7.7 milyon Euro, Fransa’da ise 5 milyon Euro olarak gözüken tramvayın maliyeti ile ilgili belirsizlik var. İşte bu belirsizliğin merkezinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Fuat Özçörekçi ile dış ilişkilerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim bulunuyor.

TOPU ÇANLIOĞLU’NA ATTI AMA ÖZÇÖREKÇİ’DEN BAHSETMİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Asım Güzelbey, kayıp paraya ilişkin olarak Settar Çanlıoğlu’nu hedef gösterdi. Fakat o dönem genel sekreter olan ve 30 Mart yerel seçimlerinden önce görevinden istifa eden Fuat Özçörekçi’yle ilgili olarak yapılan ihale konuşulmadı. O dönem 28 adet tramvay alımının ortalama 50 milyon avro tutarında olacağına dair Hakimiyet Gazetesi’nde çıkan haberin hemen ardından ihale yapılmıştı. İhalede 2,8 adet tramvayın 7.7 milyon avroya satın alınılması karşında açıklama yapan Fuat Özçörekçi, “İyi bir pazarlığın ardından bu rakama alım gerçekleştirildi” demişti. Tramvay alım işini en üst düzeyde takip eden Özçörekçi’nin 30 Mart yerel seçimlere sayılı günler kala görevinden istifa etmesi ise kafaları karıştırmıştı.

FRANSIZLARA GÖRE 5 MİLYON EURO

14 Ocak’ta yapılan anlaşmaya göre, Fransa’dan alınan 28 adet tramvay için Fransızlara göre 5 milyon Euro ödeme yapıldı. Fransız haber siteleri ve Fransa’da yaşayan Türklere ait olan yerel gazeler, tramvaylar için 5 Milyon Euro para ödendiğini yazıyor. Fransız yerel gazeteleri ise bu rakamın 5.2 milyon olduğunu iddia ediyor. Fransız’lar tramvaylar için 5 milyon Euro ödendiğini açıklarken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi hesaplarında ise bu rakamın 7.7 milyon Euro olduğu öğrenildi. Fransa ve Gaziantep hesaplarında 2.7 milyon Euro fark olması akıllara soru işareti getirirken, Asım Güzelbey, son yaptığı açıklama ile konuya çok farklı bir boyut getirdi. Güzelbey’in yakın bir arkadaşına attığı elektronik mailde ise, “Fatma Şahin’le bir sorunum yok. Ama tramvay alım işinde Çanlıoğlu ve birkaç kişi başrol oynadı. Bu nedenle bu alımla ilgili kafalarda bir soru işareti varsa Cumhuriyet Savcılığına hemen suç duyurusunda bulunulsun” diye yazdı.

ŞAHİN’İN ATACAĞI ADIM MERAK EDİLİYOR

Güzelbey, alınan tramvaylar için tüm görüşmeleri Genel Sekreter Yardımcısı Settar Çanlıoğlu’nun yaptığını, dolayısıyla konudan Çanlıoğlu’nun bilgili olduğunu belirtti. Böylece topu Çanlıoğlu’nun üzerine atan Güzelbey, konunun derinlemesine araştırılması gerektiğini vurguladı. Settar Çanlıoğlu ise kayıp para olmadığını iddia ederken, Güzelbey’in yanlış bilgilendirildiğini belirtmişti. Fakat Çanlıoğlu’nun yanı sıra eski genel sekreter Fuat Özçörekçi ile birlikte dış ilişkilerden dorumlu genel sekreter yardımcısı İbrahim Evrim’inde tramvay alımına ilişkin olarak derin bilgileri olduğu iddia ediliyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.