Gül-Berdimuhamedov ortak bildirisiGül-Berdimuhamedov ortak bildirisi :Türkiye ile Türkmenistan, Türkiye’yi Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı üzerinden Orta Asya, Çin ve Alt Kıta’ya bağlayacak “Orta Koridor”a Türkmenistan’ın da bağlanması için ortak çalışma yürütecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile resmi ziyaret için Ankara’da bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Çankaya Köşkü’ndeki görüşmelerinin ardından ortak bildiri imzaladı.

Bildiriye göre, ziyaret kapsamında iki ülke arasındaki ilişkiler değerlendirildi, bölgesel gelişmeler ile uluslararası toplumun gündemindeki öncelikli konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Gül ve Berdimuhamedov, iki ülke arasında mükemmel düzeydeki ilişkilerin gelecekte daha da geliştirilmesi imkanları üzerinde durarak, karşılıklı yarar ve eşitlik temelindeki işbirliğinin Türk ve Türkmen halklarının ortak yararına derinleştirilmesini kararlaştırdı. Siyasi ilişkilerin güçlendirilerek sürdürülmesinin önemine dikkati çeken cumhurbaşkanları, üst düzeyli karşılıklı temasların çok yönlü işbirliğine ivme kazandırdığını vurguladı.

İktisadi alandaki işbirliğinin gelişiminin sürdürülmesinin önemini vurgulayan Gül ve Berdimuhamedov, ticari ilişkilerin ve karşılıklı yatırımların arttırılması ve çeşitlendirilmesinin, gelecek yılların stratejik hedefi olması gerektiğinin altını çizdi. Görüşmelerde, özellikle iki ülke arasında sanayi yatırımları açısından potansiyel sunan sektörlerde öncelikli işbirliği alanlarının geliştirilmesi, ortak yatırım ve girişimlere destek verilmesi konusunda mutabakat sağlandı.

Gül ve Berdimuhamedov, iki ülke arasında 1992′de imzalanan “Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması”nın bugünün koşullarına uygun olarak yeniden imzalanması için yürütülen çalışmaların hızlandırılmasının ve bir an önce tamamlanmasının önemine vurgu yaptı.

-”Ulaştırmada ortak vizyon temelinde işbirliği”

Görüşmelerde, ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da sağlamlaştırılması ve ileriye taşınabilmesi için ulaştırma altyapısı, taşımacılık ve bununla ilgili diğer alanlarda atılması gereken adımlar bulunduğuna işaret edilerek, ortak bir vizyon temelinde bu alanlarda ilerleme kaydetmek için işbirliğine gidilmesi kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un ortak bildirisinde şu ifadeler yer aldı:

“Taraflar, ikili ve transit taşımacılık olanaklarının geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesinin önemini kaydetmişler, Türkiye’yi 2015 yılında tamamlanacak olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı üzerinden Orta Asya, Çin ve Alt Kıta’ya bağlayacak ‘Orta Koridor’a Türkmenistan’ın da bağlanmasının, Türkiye üzerinden Avrupa’ya açılmasına imkan sağlayacağını tespitle, bu amaçla ortak çalışmalar yürütmeyi karara bağlamışlardır.

Taraflar, karayolu ve demiryolunun yanı sıra denizyolu taşımacılığının da geliştirilmesinin gerekliliğini ifadeyle, Hazar Denizi’ndeki limanların kapasite ve altyapılarının ve lojistik imkanların geliştirilmesi ve bu çerçevede, Hazar geçişli çok modlu taşımacılığın tesisi amacıyla ikili ve bölgesel çalışmaları sürdürmeyi ve işbirliğini yoğunlaştırmayı kararlaştırmışlardır.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.