İlk yerli tren Mardinli ustalardanİlk yerli tren Mardinli ustalardan :Mardin’in tarihi ve turistik ilçesi olan Artuklu’da Belediye Başkanı Seçilen Emin Irmak, seçim öncesi söz verdiği tramvay projesini yerine getiremeyince toplu ulaşım sorununa traktörün arkasına vagon taktırarak “Çakma Trende” buldu.

Tamamı Mardinli ustalar tarafından tasarımı ve üretimi yapılan ve ismi Sürgücü Barış ve Özgürlük Nostalji Treni konulan aracı gazetecilere tanıtan Irmak, Mardin’in en önemli sorununun trafik olduğunu belirterek bunu çözmek için ilk olarak ‘Nostalji Treni’ni devreye soktuklarını belirtti.

Irmak, trafik yükünü hafifletmek ve kaldırımları araç işgalinden kurtarmak için Diyarbakır Kapı ve üç yol mevkiine Nostalji Trenlerinin çalışacağını ifade etti.

Gazetecilerle birlikte lokomotif görüntüsü verilen traktörün arkasında 2 vagon takılan trene binerek şehir turu atan Irmak, “Biz şimdilik bir deneme sürüsü test sürüsünü başlattık. Şimdilik halkımızın buna karşılık tepkisi nasıl olur. Eğer halkımız esnafımız bunu kabullenirse ve bu yönde olumlu talepler olursa bu araçlardan beş tane daha yapıp yazın turizm sezonunda bu caddeyi trafiğe kapatarak Diyarbakır kapıda yeterli kadar otoparklar da oluşturmak suretiyle insanların bu cadde üzerindeki ulaşımını üstü açık ve nostaljik araçlarla sağlamayı hedefliyoruz. Bunu ileriki dönemlerde halkımızdan alacağımız olumlu ya da olumsuz tepkilere göre projelerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

 

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.