İşçiler ilk sahurunu 3’üncü köprü şantiyesinde yaptıİşçiler ilk sahurunu 3’üncü köprü şantiyesinde yaptı :Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün inşaat çalışmaları son hız devam ediyor. İşçiler ilk sahurunu köprü şantiyesinde yaptılar. VATAN, aralıksız süren çalışmaları gece boyunca gözlemledi

Temeli 29 Mayıs 2013’te atılan 3’üncü Boğaz Köprüsü’ndeki (Yavuz Sultan Selim) çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Ramazan ayının başlangıcıyla ilk sahurunu şantiyede yapan gece vardiyasındaki işçiler aralıksız çalışmaya devam ediyor. VATAN 3’üncü köprünün Garipçe’deki şantiyesine giderek gece çalışmalarını inceledi.

Haftada 4.5 metre

Projenin en önemli safhalarından biri olarak adlandırılan köprü ayaklarının süratle yükseldiği, haftada yaklaşık 4.5 metre mesafe kat edildiği belirtildi. Köprünün Avrupa Yakası’ndaki bağlantı noktası olan Sarıyer Garipçe ve Beykoz Poyrazköyde eş zamanlı olarak yükselen köprü ayaklarına ilaveten, devamındaki Kuzey Marmaray Otoyolu’nda 5 bin 770 işçinin görev yaptığı ifade edildi. 3. Köprü’nün Garipçe’deki kısmında yer alan ayakları 250 metreye ulaşırken, Poyrazköy’deki yükseklik ise 245 metreye çıktı. Yüksekliği 320 metre olacak köprü ayaklarının önümüzdeki aylarda bitirilmesi planlanıyor. Köprü kuleleri arasındaki kiriş çalışmaları tamamlandı. Ayakların 61. metresinden başlayarak 71. metrede biten kalıcı kirişler için dört aşamada betonlamanın tamamlandığı belirtildi. Kalıcı kirişlerin yapımında 710 tonun üzerinde demir kullanılırken, her iki yakadaki kirişlere yaklaşık 2 bin 500’er metreküp beton döküldü. Kalıcı kirişlerin bitirilmesinin köprü ile yaklaşım viyadüğü arasındaki bağlantı için önemli bir aşama olduğu, bağlantı kirişlerinin köprü kuleleri arasında geçişi de sağlayacağı belirtilirken, eş zamanlı çalışmayla, köprü bağlantı kirişleri ile yaklaşım viyadüğü yollarının birleşmesi planlanıyor. Aynı zamanda bağlantı kirişleriyle, köprü kuleleri arasında geçiş de sağlanacak.

1408 metre uzunluk

3.Köprünün Avrupa Yakası’ndaki bağlantı noktası olan Sarıyer Garipçe ve Anadolu Yakası’ndaki Beykoz Poyrazköy’de, 1408 metre uzunluğundaki köprüyü taşıyacak köprü ayaklarını, kule vinçler inşaa etmeye devam ediyor. Hızla yükselen köprünün ayakları ise 20 metre derinlik ile 20 metre çapında bir tabana yerleştirildi. Ayaklar her iki yakada da deniz seviyesinden 12 metre derinliğe indirildi. Böylelikle proje en güvenli ve sağlam şekilde hayata geçirilecek.

İki şerit tren yolu olacak

Toplamda 4.5 milyar lira maliyeti bulacak yeni köprünün üzerinden 10 şerit geçecek. Ancak 8 şerit karayolu, 2 şerit ise Marmaray ve İstanbul Metrosu’na entegre demiryolundan oluşacak. Boğaz Köprüleri üzerinden ilk kez demiryolu hattı geçirilirken; proje sayesinde Atatürk, Sabiha Gökçen ve yeni yapılacak 3. Havalimanı birbirine entegre tren yoluna sahip olacak. Yeni köprünün uzunluğu 1408 metre, köprü ayaklarının yükseliği 320 metre, genişliği ise 59 metre olacak ve bu özelliği ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü ünvanına kavuşacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.