İstanbulun Saklı Gemileri ile dönemde yolculukİstanbulun Saklı Gemileri ile dönemde yolculuk :2005 senesinde İstanbul metrosu Yenikapı kazı alanında yüzlerce sene toprağın altında kalmış Theodosius Limanı bulundu. Dünya kültür tarihi açısından son derece mühim olan limanda beş .ve 11. yüzyıllar arasına tarihlenen Yenikapı’nın eski gemileri gün ışığına çıkarıldı. Geçmişe tanıklık eden bu gemilerden ilham alan Necati Badem’in “İstanbul’un Saklı Gemileri” adlı seramik sergisi 17 Temmuz’a kadar Nakkaş Sanat Galerisi’nde kaşifleri bekliyor olacak.

Necati Badem, “Uygarlığın doğduğu eşsiz Anadolu coğrafyasını ve üç çok büyük medeniyete başkentlik yapmış, adeta sonsuz geçmişten sonsuz geleceğe yol almakta olan 8500 senelik tarihini, bıraktığı ayak izleriyle kanıtlamış, dünyanın en eski şehri İstanbul’umuzu ne kadar tanıyor, üzerinde nasıl yaşamakdayız ?’’ sorusuna yanıt arayanlar için eserleri ile tarihi bir yolculuk tasarlıyor. İki senede binlerce kırık – sağlam amforalar yapan Necati Badem antik şehirlerden, denizden, derelerden, topladığı objelerle adeta doğa ve tarihi seramikle yoğuruyor.

Boyutları 1953 ile 1537 cm arasında farklılıkları bulunan 22 eser, sanatseverleri Anadolu coğrafyasında gizemli bir yolculuğa çıkaracak. Theodosius, Constantinople, Truva, Yenikapı, Harem, Kapadokya, Urla eserlerden birkaçının ismi. Sanatçı, Rembrandt, Osman Hamdi Bey ve Van Gogh gibi şöhretli ressamlara da isimlerini taşıyan eserlerle kullandığı renk ve yorumlarla selam göndermeyi unutmamış.Ayrıca serginin, yaklaşık olarak 1500 senelik Bizans sarnıçlarının içinde yapılıyor olması, bu kültürel etkinliğe ayrı bir anlam katıyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.