İzmir teleferiği bitiremedi Denizli bitiriyorİzmir teleferiği bitiremedi Denizli bitiriyor :İzmir’in simgesi haline gelen Balçova teleferik 7 yıldır kaderine terk edilirken, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Bağbaşı-Zeytinli yaylası arasında kurulan teleferiği 4 ay sonra hizmete açacak.

İzmir, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle kapanan Balçova Dede Dağı’ndaki teleferiğe 7 yıldır kavuşamazken Denizli bu alanda atağa geçti. Denizli’de Bağbaşı ile Zeytinli Yaylası arasında yapılacak teleferik inşaatına bu ay başlandı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tesisi 4 ay sonunda hizmete açacaklarını duyurdu. İzmir’de süren teleferik inşaatı ise, yerinde saymaya devam ediyor. 7 yılda sadece 3 direği dikilebilen teleferiğin tamamlanması için İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri net bir tarih vermekten kaçındı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz günlerde Yeni Asır’ın teleferik inşaatının ne zaman biteceği ile ilgili sorusuna, “Bir tarih vermeyelim. Ama bu yıl içinde açılacak” cevabını vermişti.

Sadece 3 direk
Kentin simge yerlerinin başında gelen Balçova Teleferik Tesisleri’ndeki inşaat, 30 Nisan 2014 tarihinde biteceği söylenmesine rağmen İzmir metro inşaatında defalarca yaşandığı gibi söz verildiği tarihte hizmete açılamadı. 800 metre uzunluğundaki teleferik hattında 8’er kişilik kabinlerde saatte 1300 yolcu taşınması planlanırken, 7 yıllık süreç sonunda 8 teleferik direğinden sadece 3’ü dikilebildi. Balçova Teleferik Tesisi’nin hizmete açılması başka bir bahara kalırken, Denizli’de yaşayan vatandaşlar ise İzmirlilerin aksine şehirlerine yapılacak olan teleferik tesisine kavuşmak için gün saymaya başladı.

Denizli’de daha uzun
1396 metre uzunluğundaki teleferik hattında 8’er kişilik 24 kabinle karşılıklı olarak saatte 2 bin kişinin taşınabileceğini açıklayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Bağbaşı ile Zeytinli Yaylası arasında başlayan inşaat çalışmalarının önümüzdeki Eylül ayı sonunda tamamen biteceğini ifade etti. Teleferiğin son noktası olan 1100 rakımlı Güventepe mevkiinde açıklama yapan Zolan, tesisin yaz ve kış mevsiminde kent turizmine katkı sağlayacağını belirtti. Ziyaretçilerin konaklamaları için 30 adet bungalov ev yapılacağına da dikkat çeken Başkan Zolan, 15 milyon 500 bin liraya ihale edilen teleferik inşaatının diğer tesislerle birlikte 20 milyon liraya mal olacağını söyledi.

2007’de kapatılmıştı
Balçova’daki teleferik tesisleri Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin yaptığı inceleme sonrasında insanların can güvenliğini tehlikeye atacak kadar yıprandığı için 5 Kasım 2007 tarihinde kapatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 7 Ocak 2010 tarihinde ihaleye çıktı. Büyükşehir belediyesi İzmirli STM-Yapıkur’un kazandığı ihaleyi eksik evrak verildiği gerekçesiyle iptal etti. Mahkemeye taşınan konu 4 yıllık bekleme süresinin ardından hüsranla sonuçlandı. Söz konusu firmanın bu süreçte borca batık olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurarak iflas erteleme istediği ortaya çıktı. Firma 2013 yılının Nisan ayında Başkan Aziz Kocaoğlu tarafından temelleri atılan tesisin 31 Aralık 2013 tarihinde bitirilerek hizmete açılacağını duyurdu. Ancak, bu gerçekleşmedi. En son bir vatandaşın bilgi edinme yasası kapsamında yaptığı başvuruyu cevaplandıran belediye işin bitim tarihi olarak 30 Nisan 2014’ü verdi. Ancak, 12 milyon 65 bin lira yatırım maliyeti olan inşaat çalışmaları o gün bugündür hala tamamlanamadı. Kocaoğlu, geçtiğimiz günlerde Yeni Asır’ın inşaatın ne zaman biteceğiyle ilgili sorusuna “Bir tarih vermeyelim. Ama bu yıl içinde açılacak” cevabını vermişti.

“Ben beceriksizim”
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Seferihisar Belediyesi işbirliğinde yapılacak Seferihisar Kültür Merkezi’nin temel atma töreninde ilginç açıklamalar yaptı. Hakkında yapılan “beceriksiz” eleştirileriyle ilgili konuşan Kocaoğlu, “Biz beceriksiziz. Ben beceriksizim. Ben belediye parası ile reklam yapmayı beceremedim. Belediyenin malını mülkünü korudum, onu yok etmeyi, yatırıma peşkeş çekmeyi beceremedim. Bu beceriksizlik benim hayatımın sonuna kadar, sonra da çocuklarımın iftihar edeceği bir onur vesikasıdır. Beceriksizlik buysa, başımızın üzerinde yeri vardır” dedi. Kocaoğlu’nun, törenin ardından gezdiği Sığacık’ta ziyaret ettiği bir markette örgü ördüğünü belirten bir vatandaşa, “Emekli olunca ben de evde örgü öreceğim” demesi kahkahalara neden oldu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.