Karşıyakaya Genç Eli DeğdiKarşıyakaya Genç Eli Değdi :Karşıyaka’da İZBAN hattının yeraltına alınmasıyla işlevsiz hale gelen eski tren istasyonu, Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin gerçekleştirdiği atölye çalışması ile bambaşka bir çehreye büründü.

3’üncü sınıf öğrencilerinin yer aldığı çalışmada eski tren istasyonu sınırları içinde çocuklarda kültürel miras farkındalığını oluşturmaya yönelik eğitim alanlarından, kayıp eşya müzesine kadar fark yaratacak çeşitli mekanlar oluşturuldu.

5 FARKLI TASARIM
Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Ebru Aydeniz, Sergio Tadonnio ve Rana Ballar tarafından yürütülen atölye çalışmasında 40 öğrenci, terk edilmiş yapıların tekrar kent hayatına uyum sağlaması için yeni fikirler geliştirdiler. Çalışmayla 5 yaratıcı fikrin maket olarak ortaya çıktığını belirten Yrd. Doç. Dr. Ebru Aydeniz, “Öğrencilerin kent ölçeğinde analiz yapmalarına olanak sağlayan atölye çalışması kapsamında pek çok yaratıcı fikir ortaya çıktı. Bunlar arasında trende unutulmuş kayıp eşyaların sergilendiği müze, çocuklarda kültürel miras farkındalığını oluşturmaya yönelik eğitim alanı, Karşıyaka Spor Kulübü’nün tarihine ilişkin müze, tarihi binaları farklı açılardan algılamaya olanak sağlayan ve ilçeye ilişkin bilgi panolarının yer aldığı rampalar ile serbest meslek çalışanları için çalışma ofisi ayrı projeler olarak sunuldu. Böylece toplumun her kesiminden kişilerin rahatlıkla kullanabileceği mekanlar ortaya çıktı” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.