TİKA Ürdündeki Amman ve Maan tren istasyonlarını restore edecek

TİKA Ürdündeki Amman ve Maan tren istasyonlarını restore edecek :Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ürdün’de bulunan sahabe türbeleri ile Amman ve Maan tren istasyonlarının restorasyonlarını gerçekleştirecek.


Ürdün’de bulunan Sahabe Kabirleri ve Hicaz Demir Yolları hatlarında yapılabilecek restorasyon ve iyileştirme çalışmaları ile ilgili olarak inceleme yapmak amacıyla TİKA ve TCDD heyetleri Ürdün’e çalışma ziyaretinde bulundu.

Günümüzde Ürdün sınırları içinde kalan Mute bölgesinde cereyan eden, İslam Tarihi açısından büyük önem taşıyan Mute Harbinde şehit düşen sahabelerden Zeyd Bin Harise, Cafer Bin Ebu Talip, Abdullah Bin Revaha ile yine Ürdün sınırları içerisinde metfun bulunan Abdurrahman Bin Avf, Ebu Ubeyde Bin Cerrah ve Muaz Bin Cebel’in bulunduğu kabirlerde yapılan incelemeler sonucunda bazı türbelerde restorasyon, çevre düzenlemesi ve ışıklandırma çalışmalarının yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca, başta Amman ve Maan tren istasyonları olmak üzere, Hicaz Demiryolları hatlarında TCDD ve TİKA yetkilileri incelemelerde bulundu. TİKA ve TCDD ortaklığında yürütülmesi düşünülen çalışmalar çerçevesinde, bazı istasyonlarda restorasyon çalışmalarının yapılması, hicaz demiryolları müzesinin inşa edilmesi ve rayların yeniden kullanılabilir seviyeye getirilmesiyle ilgili faaliyetler planlanıyor.İlk yorum yapan olun

Yorumlar