Posted on Leave a comment

Kayseri Raylı Sistemi 15 Eylül’de Talas’ta

Kayseri Raylı Sistemi 15 Eylül’de Talas’ta :Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi ulaşımda çığır açan projesi hafif raylı sistemin 3. etabı olan Talas hattının Üniversite-Cemil Baba Mezarlığı bölümünün 15 Eylül 2014 tarihinde hizmete gireceği bildirildi.

Talas Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısı Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanı Arif Emecen konuşmacı olarak katıldı. Kaliteli ve hızlı ulaşım olan raylı sistemin Talas hattı çalışmalarıyla ilgili meclis üyelerine bilgiler veren Emecen, 7,5 kilometrelik hattın 2011 yılında ihale edildiğini hatırlatarak üniversiteye kadar olan 4 kilometrelik bölümünün Şubat ayında hizmete girdiğini söyledi. Emecen, “Bugün itibariyle 38 araçla günde yaklaşık 110 bin yolcu taşıyoruz. 30 yeni araç için de sipariş verdik” dedi.

Çalışmaların şu anda kız yurdu ve Cemil Baba Mezarlığı arasındaki bölümde devam ettiğini belirten Emecen, buradaki ağaçların korunması için raylı sistem araçlarının orta kaldırımın sağından ve solundan geçecek şekilde planlama yaptıklarını belirtti. Ayrıca Talas projesinde raylı sistem araçlarıyla lastik tekerlekli araçların karma trafikte ilerleyeceğini kaydeden Emecen, bu uygulamanın Kayseri’deki 34 km’lik eski hatta olmayıp ilk defa Talas’ta yapılacağını vurguladı. Karma trafik sistemini sadece Talas’ta uygulayacaklarını kaydeden Emecen, “Nüfusun artması ve hızlı gelişmesi nedeniyle bu yükün taşınması için karma trafik sistemine geçeceğiz” diye konuştu.

Üniversite-Cemil Baba Mezarlığı bölümünün bitiş tarihiyle ilgili bilgiler de veren Emecen, “Bizim planımız 15 Eylül 2014 tarihinde hattı işletmeye açıp yolcu taşımak. Ola ki teknik aksamalar olursa en geç bu tarihte test sürüşlerine hazır hale getirmeyi planlıyoruz. Anayurt ile ilgili projeler de hazırlandı. İki hafta içerisinde Kamu İhale Kurumu’na girmeyi hedefliyoruz. Bu yatırımın Talas’a, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu da, raylı sistemin tarihi ve kültürel zenginliğiyle Talas’a ayrı bir rahatlık ve konfor katacağını ifade ederek, Emecen’e verdiği bilgilerden dolayı teşekkür etti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.