Marmaraya su basmasın diyeMarmaraya su basmasın diye :Üsküdar’ı günlerdir basan selin nedeni ortaya çıktı. Afet Uzmanı Dr. Kubilay Kaptan, “Marmaray’ı su basmasını önlemek için yağmur suları ve gider boruları kapatılmıştı” dedi. Bu arada dün belediye, Üsküdar Meydanı’nda çalışma başlatarak yağmur suyu tahliyesi için yeni borular ve 5 mazgal ekledi.

Bir haftadır meydana gelen yağışlar, hayatı olumsuz etkilemeye deva ediyor. Üsküdar’da su taşkını nedeniyle ilginç görüntüler ortaya çıktı. Deniz suları karadaki sularla birleşti.

Üsküdar’daki taşkınlarla ilgili konuşan Afet Uzmanı Yar. Doç. Dr. Kubilay Kaptan, Marmaray’ı su basmasın diye bu görüntülerin ortaya çıktığını söyledi. Kaptan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Üsküdar’da yoğun yağışlarda denizin kabararak deniz kenarındaki yolları su basması ihtimali yüksek. Ayrıca bu bölgede rögar sayısı az. Rögar genişlikleri de yeterli olmadığı için su, hızlı bir şekilde tahliye edilemiyor. Buradaki en büyük sorun ise Marmaray. Çünkü Marmaray gibi ileri teknoloji içeren tünellere su basması çok riskli. Bu yüzden Marmaray’ın karada kalan üst kısımlarındaki rögar ve yağmur suları gider boruları kapatılmıştı. Amaç su basmasını engellemekti. Diğer altyapı sistemleri de yetersiz olduğu için su yeterli şekilde tahliye edilemedi.”

BEŞ MAZGAL EKLENDİ

Öte yandan Üsküdar Meydanı’nda dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ve Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün yoğun çalışması vardı. Meydana, suyun tahliyesini kolaylaştıracak yeni hatlar ve mevcut mazgallara ek olarak 5 mazgal eklendi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.