Pekdaş, Konak Tünelleri inşaatının derhal durdurulmalı

Pekdaş, Konak Tünelleri inşaatının derhal durdurulmalı :Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Konak Tünelleri inşaatının derhal durdurulması gerektiğini söyledi. Tünel üstündeki binaların acil olarak kamulaştırılmasının arkasında başka şeyler olduğunu öne süren Pekdaş, bölgede yaşayan vatandaşlar ile birlikte direnişe devam edeceklerini söyledi.
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, hükümetin İzmir’e yönelik projeleri arasında yer alan inşaatı süren Konak Tünelleri nedeniyle yaşanan sorunları gündeme getirdi. Sağlık Eğitim Yerel Yönetim Politika Muhabirleri ve Danışmanları Derneği (SEYEPDER) üyelerinin ziyaretinde açıklamalarda bulunan Pekdaş, tünel inşaatının acilen durdurulması gerektiğini ifade etti. Pekdaş, “Bu konu karayolları bölge müdürünün ‘kamulaştırılan yerler yeşil alan olacak’ demesiyle noktalanacak bir süreç değil. Bu anlamda mesele tehlikelidir. Söz uçar, bu müdür gider ve başkası gelir. Kamu kurumlarında güven ilkesi önemlidir. O zaman yeşil alan olacaksa planlara işlesinler. Yeşildere-Konak arasındaki tünellerin planlara işlenmemesi zaten hukuk dışıydı. Planlarda böyle bir proje en başta yoktu. Apar topar oraya plan yaptılar. Plan notlarında, Konak Tüneli’nin sınırları aynı zamanda kamulaştırma sınırı olarak ifade ediliyor. Yeşildere’den Bahribaba Parkı’na kadar olan bölgeden bahsediliyor. Yer altında yapılan işle ilgili yer üstünde kamulaştırma sınırı olmaz. Yolu yaparken jeolojik etüt yapmadıkları gibi ÇED raporu da almadılar. Hükümet çıkıp ‘böyle proje var’ dedi. Şehrin trafiğine olan müdahalesi de ölçülmedi. Çeşme Otobanı’nın devamı gibi yolu Konak’a uzattılar. Velev ki her şeyi yaptı diyelim yer üstünde kamulaştırdığı yerin ne yapacağını belirtmelidir. Onu yapmazsanız suya yazı yazmış olursunuz. Burayı yeşil alan mı, pazar mı yapacaksınız. Onu anlatın kardeşim. Yer altında, üstünde tarihi eserlere ne oldu? Hiçbirisinin kaydı yok” dedi.
DİRENÇ GÖSTERECEĞİZ
Konak Tünelleri inşaatının yapıldığı bölge olan Damlacık Semti’ndeki sorunlar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Pekdaş, “Türkiye, AB’nin üyesi olmak istiyor. Kentle ilgili yatırımlarda kararlar alınıyorken mutlaka halkın katılımı esastır. Bizim Damlacık’ta yaptığımız forum da budur. Biz sorumluluk gereği ‘ne istiyorsunuz’ dedik. Hükümetin yapmadığını biz yaptık. Halkın katılmadığı bir proje doğru değildir. Bu süreçte geç kalınmış olsa bile bunu yapıyoruz. Tünel çalışmaları nedeniyle evlerde sorun olduğu ifade ediliyor. Hukuka uyan, saygılı devlet bu tünellerdeki çalışmaları durdurur. İnsanlara ‘evlerinizi boşaltın’ diyorlar. Sahipsiz evler çürür. İnsanların can güvenliği, sağlıkları birinci öncelikli olmalıdır. Tünel çalışmasında öncelikli olarak evlerin güçlendirilmesi gerekiyordu. Sen onun iradesine rağmen kamulaştırmadan tünel yapıyorsun. İzmir’de metro yapılıyor diye koca koca apartmanlar kaldırıldı mı? O zaman çatlamayan, patlamayan binalar şimdi niye patlıyor. İnsanlar aptal değil. Ben burada başka bir amaç olduğunu düşünüyorum. Önce evleri güçlendirirsiniz ve ardından yolunuza devam edersiniz. Şu anda yapılan acil kamulaştırma doğru değil. Orayı önce afet alanı haline getirip ardından kamulaştırma çalışmasına girerseniz engel olur, direnç gösteririz. Oradaki insanlarla birlikte karşısında oluruz. Bütün İzmirlilerin oranın peşkeş çekilmesine karşı duruş göstereceklerine inanıyorum. Yapılan, bu şehre karşı sorumsuzluktur. Yapılanlar hukuka aykırıdır” diye konuştu.

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.