Siemens TCDD’ye hızlı tren üretecekSiemens, TCDD’ye hızlı tren üretecek :Siemens, TCDD’ye üreteceği 7 yüksek hızlı trenden ilkini getirmesinin ardından, kalan 6 yüksek hızlı trenin üretimine bu ay başlıyor.

Siemens, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) için üreteceği 7 hızlı tren setinden ilkini geçtiğimiz yıl teslim etmişti. Firmanın kalan trenlerin üretimine ne zaman başlayacağı merak konusu olmuştu.

ÜRETİM HAZİRAN AYINDA BAŞLAYACAK
Firmanın isminin açıklanmasını istemeyen sözcüsü, yaptığı açıklamada “Yeni trenlerin üretimine haziran ayında başlanacak. Ancak, tasarım konusunda bazı izlenimler edinebilmek için bu iki ya da üç ay sürebilir. Haziran ayında bu projeye başlamak için hiç bir engel yok” dedi.

İLK BOYALI GÖVDE 2-3 AY İÇERİSİNDE ORTAYA ÇIKACAK
Üretimine başlanacak yeni YHT’lerin Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bir liman kenti olan Krefeld’deki fabrikada yapılacağını ifade eden sözcü, ilk boyalı gövdenin 2-3 ay içinde ortaya çıkacağını dile getirdi.

SAATTE 300 KİLOMETRE
TCDD’nin Siemens’e geçen yıl haziran ayında verdiği siparişin firma için Türkiye’de demiryolu taşımacılığında umut veren bir pazara girme anlamına geldiğini vurgulayan sözcü, “İlgili sözleşme gelecek 7 yıl boyunca bu trenlerin bakımını da içeriyor. Trenler TCDD’nin resmi renginde olacak ve saatte 300 kilometre hız yapabilecek şekilde tasarlanacak” ifadesini kullandı

YOLCU SERVİSİ 2017 YILINDA TAMAMLANACAK
Söz konusu YHT’lerin ağırlıklı olarak İstanbul-Ankara ve Ankara-Konya arasında yolcu taşıyacağını dile getiren şirket sözcüsü, TCDD’nin son planlarına göre trenler için yolcu servisinin 2017 yılında tamamlanacağını kaydetti. Sözcü, söz konusu YHT’lerin maliyetine ilişkin ise, “Trenler için somut bir sipariş değeri resmi olarak açıklanmadı. Ancak, servis hariç teknik ve güç donanımlarına bağlı olarak 30-35 milyon avro aralığında bir fiyat düşünülüyor” açıklamasında bulundu.

TURKUAZ RENGİNE BOYANACAK
Öte yandan, bu yıl şubat ayında TCDD Genel Müdürlüğü yaptığı oylama sonucunda YHT setlerinden ilkini turkuaza boyama kararı almıştı. Tren setlerinin renginin belirlenmesi amacıyla yapılan oylamada 8 seçenek arasından en yüksek oyu turkuaz renk modelinin aldığı, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından duyurulmuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin! 1. Profesyönel meslek hayatımın bir bölümünde, 90’lı ve 2000’li yıllarda ABD’ye YHT ve ÇYHT teklifleri verildi ve pazarlıkları yapılmıştı. Kapitalist Liberal sistemin iki ülkesi ve bu ülkelerdeki şirketlerin arasında yapılan pazarlıklardan birisi de: ABD’li resmi merciler tarafından şart koşulan bu sistemlerin ilk örnekleri dışında, %80’lik kısmının ABD’de üretilmesini kesin şart koşulmuş olmasıydı.
  Aklıma gelen SORUM şu: biz SIEMENS tarafından bizim ülkemize satılan bu tren setlerinin acaba yüzde kaçlık (%?) kısmının ülkemizde üretimini şart koştuk?
  Milli teknoloji oluşturmada, teknoloji transferinin bir kısmı olarak, acaba bundan daha iyi bir olanak var mı?
  Batı Anadoluda bir halk değimi vardır: “sadece bakarak bu işler yapılabiliyor olsaydı, kediler ciğerci dükkanı açarlardı” denir.
  TAI’nin de F16 FALCON ile zamanında yaptığı bu deği miydi?

 2. Profesyonel meslkek hayatımda bir şeyi öğrendim: renk daima bir yönetim kurulu, üst yönetici, patron konusudur, daima onlar karar verir. Bundan öncekilerin tersine, Allahtan bu sefer isabetli bir karar verilmiş, yakışan, şık ve renk kurallarına ve renk fiziği kuramlarına da uygun (renkler sadece bişr zevk meselesi kesinlikle değildir) bir renk kompozisyonu seçilmiş.
  Tebrikler. İnşallah devamı da bu şekilde gelir!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.