Posted on Leave a comment

Trenlerin hızı hemzemin geçitte 25 kilometreye düşecek

Trenlerin hızı hemzemin geçitte 25 kilometreye düşecek :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarıyla demiryolu yolcu taşımacılığını özendirmeye çalışırken TCDD’nin İstanbul I. Bölge Müdürlüğü, çoktartışılacak bir uygulama başlattı. Bölge müdürlüğü, son yıllarda hemzemin geçitlerde yaşanan ölümlü kazaların önüne geçmek için bölgesine yayımladığı ve TCDD Genel Müdürlüğü’nü de bilgilendirdiği telgraf emrinde, konvansiyonel hatta çalışan trenlerin, hemzemin geçitlerde hızlarını 25 kilometreye düşürmesini istedi. Uygulamanın pek çok kez açılışı ertelenen en son 29 Mayıs’ta açılacağı duyurulan ancak açılamayan Ankara-İstanbul YHT hattını da kapsadığı belirtildi. Uygulama ile Ankara-İstanbul YHT hattı bakanlığın duyurduğu gibi 3.5 saat değil, en az 4.5 saat olacak. Bakanlık, Eskişehir-Konya, Ankara-Konya ve Ankara- Eskişehir YHT hatlarını ulaşıma açtı. Ankara-Sivas ve Ankara İstanbul YHT hattının çalışmaları da sürüyor. TCDD’nin YHT ile ilgili duyurularında Ankara- Eskişehir YHT seferlerinde Afyon ve Kütahya’ya bağlantılı tren bulunduğu ve Ankara-İstanbul YHT hattı sayesinde de iki il arasındaki mesafenin 3.5 saate ineceği belirtiliyor.

Bu nasıl özendirme?

Cumhuriyet’e ulaşan makinistler, TCDD’nin Ankara- Eskişehir YHT seferlerinde Afyon ve Kütahya’ya bağlantılı tren bulunduğu yönündeki açıklamalarına dikkat çekerek Afyon-Konya arasında en az 50, Afyon-İzmir arasında en az 200 tane hemzemin geçidin bulunduğunu, uygulamanın trenlerin 200 dakika tehir yapabileceği anlamını taşıdığına dikkat çekiyor. Uygulamanın daha önce 29 Mayıs’ta açılacağıaçıklanan, ancak çalışmaları bir türlü sonlandırılamayan, son olarak Arifiye ilçesinde yaşanankazayla gündeme gelen Ankara-İstanbul YHT hattını da kapsadığı belirtildi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

0 thoughts on “Trenlerin hızı hemzemin geçitte 25 kilometreye düşecek

  1. ÖNERİ: Aslında en güzeli ve etkilisi; trenin her zemgeçitte durmasıdır. Makinist önce sağa, sonra sola, sonra tekrar sağa bakmalı, şayet hızla gelen ahmak yok ise, ondan sonra hareket ederek geçitten geçmelidir.
    Bu sistem bir kere alışıldımı, o şekilde kemikleşir ve traji-komik kazalarda önlenmiş olur. Bu sistemin en büyük avantajı ise, tam bize uygun, özgü kendi sistemimiz olmasıdır. Ancak acilen uluslar arası patenti mürecaatla alınmalı ve bundan kazanılacak paralarla da, üçbinküsur km yapılması planlanan konvensiyonel olmayan (!?!) YHT hatları otuzbin km uzunluğa çıkarılabilirken, konvensiyonel denilen (!?!) hatlarda modernize edilerek, ülkemizi baştan sona gerçekten demir ağlarla öreriz. Yükü fazla olmayanlarla da Otoray işletiriz.

  2. Daha da önemlisi (pardon yazmayı unutmuştum); bu hatlar tüm uluslar arası üreticiler ve işletmeciler için “dur-kalk” test hattı olarak kullanılabilir. Fren ve motor ızdırap testlerini burada yapmak isteyenlerden de külliyatlı miktarda para kazanılacağı kesindir. Böylelikle diğer tüm yatırım alanları için de çok önemli ve daha da önemlisi sürekli bir kaynak yaratılmış olacağı kesindir!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.