TŞOF 30. Olağan Genel Kurulu

TŞOF 30. Olağan Genel Kurulu :TŞOF Başkanı Apaydın: “5 bin 40 delegeli genel kurulda seçime tek liste halinde gidilmesi, camianın birlik ve beraberliğe olan inancının göstergesi”- “6111 sayılı Yasa ile esnafımızın kamuya olan tüm borçları yeniden yapılandırıldı ve 3 yıla varan vadede taksitle ödenmesi imkanı getirildi”- “(65 yaş ve üzeri vatandaşların toplu taşıması) Ticaretle uğraşanlardan alınan hizmetlerin bedava olması, ticaretin doğasına aykırı olup, bu hizmetlerin karşılığını devletin üstlenmesi gerekmektedir”
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “5 bin 40 delegeli genel kurulda seçime tek liste halinde gidilmesi, camianın birlik ve beraberliğe olan inancının göstergesi” dedi.
ATO Congesium’da düzenlenen, TŞOF 30. Olağan Genel Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başladı.
Mevcut başkan ve yeniden aday olan Apaydın, 5 bin 40 delegeli genel kurulda seçime tek liste halinde gidilmesinin, camianın birlik ve beraberliğe olan inancının göstergesi olduğunu söyledi.
Apaydın, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile ilgili yapılan çalışmaların olumlu sonuç verdiğini bildirerek, “Kamyonetlerle il içi ve şehir içi taşımacılık yapacaklarda kapasite ve sermaye şartının aranmaması, yetki belgesi ücretlerinde ise 2013 yılının sonuna kadar yüzde 75 indirim uygulanması imkanının Karayolu Taşıma Yönetmeliğindeki değişiklikle hayata geçti. Kamyon kasa genişliklerine yüzde 2 tolerans ve aracın azami ağırlığının yüzde 3,75’i +500 kilogram olacak şekilde tartı toleransı tanınmasıyla, esnafımızın mağduriyeti giderilmiştir” diye konuştu.
“Taksilere yazar kasa takılması önlendi”
Vergi ve sosyal güvenlik primlerine ilişkin yapılan çalışmalardan da netice alındığına dikkati çeken Apaydın, şöyle konuştu:
“6111 sayılı Yasa ile esnafımızın kamuya olan tüm borçları yeniden yapılandırıldı ve 3 yıla varan vadede taksitle ödenmesi imkanı getirildi. Taksilere yazar kasa takılması önlendi, Gelir Vergisi Kanunu tasarı taslağı ise esnafımızın lehine olacak şekilde değiştirilmesi sağlandı. Taşımacı esnafımızın basit usulden çıkarılması önlendi. Taksi, dolmuş, minibüs ve halk otobüsü gibi şehir içi toplu taşıma faaliyetinde bulunan iş yerlerinde ay içinde 10 günden az çalışan şoförlerin, 17 günlük prim ödeyerek 30 gün üzerinden sigortalı olmaları sağlandı.”
Apaydın, taşıma kapasitesini aşan her fazla yolcu için 60 lira idari para cezasının, araçlara taşıma sınırı üstünde yolcu alınması halinde, “fazla yolcu sayısına bakılmaksızın” 50 lira idari para cezası verilmesi şeklinde yeniden düzenlendiğini ve 20 ceza puanının da 10 ceza puanına düşürüldüğünü kaydetti.
Minibüs türü araçların koltuk kapasitelerinin sürücü dahil oturma yerlerinin 17 olarak değiştirildiğine de değinen Apaydın, “5368 sayılı Engelliler Kanunu’nun geçici 3. maddesinde değişiklik yapılarak, sürücü koltuğu hariç 9-16 oturma yeri olan toplu taşıma araçlarının 7 Temmuz 2018’e kadar engellilerin erişimine uygun hale getirileceği düzenlenmiş olup, kanuna göre tadilat yapma durumunda bulunan araçlar için de, 20 Temmuz 2013 tarihli “Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği” ile eksikliklerin tamamlanması için, 7 Temmuz 2015’e kadar ek süre verilmesi sağlandı” şeklinde konuştu.
65 yaş ve üzeri vatandaşların toplu taşımasına eleştiri
Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 65 yaş ve üzeri vatandaşların toplu taşıma araçlarıyla ücretsiz taşınmasını düzenleyen yasayı eleştiren Apaydın, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Ticaretle uğraşanlardan alınan hizmetlerin bedava olması, ticaretin doğasına aykırı olup, bu hizmetlerin karşılığını devletin üstlenmesi gerekmektedir. Sosyal devlet ilkesinden hareket eden siyasi otoritenin; kendi adına bağımsız toplu taşıma faaliyetinde bulunan esnafın üzerine yasayla bu sorumluluğu yıkması, toplumda çalışma barışını da zedeleyecektir. Getirilen mali külfetin sübvanse edilmesine ilişkin, Sayın Başbakanımıza konu aktarılmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde de çalışmalarımız ayrıca devam etmektedir. Bunun yanı sıra, söz konusu yasal düzenlemeye ilişkin olarak hak kaybına uğrayan taşımacı esnafımızın Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkını kullanarak dava açmasına yardımcı olunmuştur.”
Vergi ve sosyal güvenlik primleri ile zorunlu trafik sigorta primlerinin esnaf tarafından ödenemez oranlara ulaştığına işaret eden Apaydın, bugüne kadar 2 bin 748 öğrenciye karşılıksız burs verdiklerini de kaydetti.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in divan başkanı olduğu kurulda, Cahit Yıldırım başkan vekili, Naci Sulkalar, Ahmet Taş ve Suat Er de katip üye oldu.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.