Üçüncü Havalimanı ne zaman açılacakÜçüncü Havalimanı ne zaman açılacak :Başbakan Erdoğan, İstanbul’da temeli atılan üçüncü havalimanının 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacağını söyledi.

Temel atma öncesi Başbakan Erdoğan, yüklenici firma temsilcisi Mehmet Cengiz’e, “Ne zaman yapıyoruz?” diye sordu ve Cengiz’den “2017” yanıtını aldı.

Erdoğan, tören alanında bulunan vatandaşlara, “İlk etap, senede 70 milyon ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Açılışı da, sözünü aldık ve gününü belirledik, 29 Ekim 2017. Razı mısınız? Şahit misiniz? Demek ki şu anda 2014’teyiz, artık Ekim yaklaştı zaten, yani 3,5 yıl bile yok. İnşallah yoğun bir çalışmayla 29 Ekim’de, o gün anlamlı bir gün, birinci etabın açılışını yapacağız. Hayırlı olsun” şeklinde seslendi.

  1. Havalimanı’nın ismi ne olacak?

İstanbul’un Üçüncü Havalimanı’nın adı ne olacak? İstanbul 3. Havalimanı projesinin ismi belli oldu mu? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3. Havalimanı’nın adını ne koyacak? İşte İstanbul Yeni Havalimanı Projesi’nin en kuvvetli isim adayı…

Bakanlar Kurulu, Atatürk Havalimanı’nın kapasite yetersizliği yüzünden yeni havalimanının bulunacağı bölgeye 13 Ağustos 2012 tarihinde karar verdi.

İstanbul Bölgesel 3. Havalimanı, Ulaştırma Bakanlığı’nın proje verdiği isim… Henüz resmi olarak havalimanının ismi belli olmasa da pilot Vecihi Hürkuş adının havalimanına verilmesi teklif edilmişti.

Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’ndan sonra İstanbul’un Avrupa yakasındaki ikinci havalimanı olacak 3. Havalimanı’nın uluslar arası ihalesi 3 Mayıs 2013 tarihinde saat Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

İhaleyi, Cengiz- Limak-Kolin-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu, 25 yıllık kira bedeli için 22 milyar 152 milyon Euro vererek kazandı.

İstanbul 3. Havalimanı’nın yaklaşık yatırım bedeli 9 milyar 500 milyon dolar olarak açıklandı. İstanbul Yeni Havalimanı için toplam 10 milyar 247 milyon Euro’luk bir yatırım etap etap yapılacak, yolcu hizmetleri de etap etap açılacak.

Ortak Girişim Grubu’nun İstanbul’a yeni bir havaalanı kazandırmak amacıyla kurduğu İstanbul Grand Airport Havalimanı İşletme A.Ş. ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü arasında “İstanbul Yeni Havalimanı’nın Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılmasına İlişkin Uygulama Sözleşmesi” 19 Kasım 2013’te imzalandı.

İstanbul’un 3. Havaalanının 2018 sonlarına doğru bitirilerek, hizmete açılması hedefleniyor.

İstanbul Yeni Havalimanı projesi 3. Havalimanı’nın temel atma töreninde sahne önünde görülen İGA yazısı ne anlama geliyor? 3. Havalimanı’nın ismi İGA mı olacak? İGA’nın açılımı nedir? İşte cevaplar…

  1. Havalimanı’nın adı İGA mı? İGA ne demek?
  2. Havalimanı’nın adının Başbakan Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyordu ancak 3. Havalimanı’nın ismi açıklanmadı.

İGA ne demek?

İstanbul Yeni Havalimanı projesi 3. Havalimanı temel atma töreninde İGA ismi dikkat çekti. Sahnedeki beyaz fonda yer alan İGA ifadesi, Istanbul Grand Airport (İGA) tanımının kısaltması olarak kullanılıyor. İGA için Türkçe ifadeyle İstanbul Büyük Havalimanı denilebilir.

İstanbul Grand Airport (İGA) adı, 3. Havalimanı projesini anlatmak amacıyla oluşturulmuş bir internet sitesinde sıkça kullanılıyor.

Ancak bu sitede de şu ifadeler yer alıyor;

“3. Havalimanın yeni adının açıklaması heycanla bir bekleyiş oldu Dünyanın en büyük havalimanı olarak yapılması hedeflenen İstanbul Grand Airport (İGA) Havalimanın yeni adı malesef ki henüz açıklanmadı.”

Yani, 3. Havalimanı’nın ismi İGA da değil…

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.