İZBAN Torbalı hattındaki beş istasyon ve sekiz geçit tamamİZBAN Torbalı hattındaki beş istasyon ve sekiz geçit tamam :İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 kilometrelik İZBAN Torbalı hattındaki beş istasyon ve sekiz karayolu geçidinin yapımını tamamladı. Torbalı, Selçuk, Bayındır, Tire ve Ödemişlilerin İzmir’e ulaşımını kolaylaştıracak çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “TCDD ile birlikte kentimize yeni bir ulaşım aksı daha kazandırdığımız için mutluyuz.” dedi.

İstasyon ve karayolu geçitlerini dolaşarak Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek ve yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Kocaoğlu, “Bizim nazarımızda iş bitti. TCDD de elektrifikasyon ve sinyalizasyonu tamamlamak için hızlı bir şekilde, canla başla çalışıyor. Onlar ‘tamam’ dediği zaman deneme seferlerine başlayacağız.” şeklinde konuştu. İZBAN’ın 80 kilometrelik Aliağa-Menderes hattında olduğu gibi 30 kilometrelik Torbalı hattında da TCDD ile işbirliği yaptıklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Onlar çift hat ile elektrifikasyon ve sinyalizasyonu yapıyor. Biz de istasyonları, köprüleri ve menfezleri yapıyoruz. Bizim nazarımızda iş bitti. Tabii bu ortak bir proje. Birlikte bitirdiğimiz zaman ortak hedefe ulaşacağız. Biz kendi işimizi 2014 Haziran gibi bitirmeyi öngörüyorduk, o takvime uyuyoruz. Elektrifikasyon ve sinyalizasyon ne zaman biterse biz hazırız.” dedi. Hattın ihtiyaçlarına göre projeye sonradan ilave edilen Kuşçuburun İstasyonu’nun yapımının devam ettiğini belirterek, “Ancak burada trenlerin, sistemin çalışmasını engelleyecek bir durumumuz yok, o aşamayı geçtik. İnce işleri var, onları trenler çalışırken de yaparız, problem yok. TCDD de hızlı bir şekilde bu hattı bitirmek için canla başla çaba harcıyor. Onlar ‘tamam’ dediği zaman deneme seferlerine başlayacağız. Zaten çekerler de gelmeye başladı. İZBAN hattını şimdi 110 kilometreye çıkarıyoruz. Yakında güneye 30 kilometre daha ekleyerek Selçuk’a, kuzeye 45 kilometre daha ekleyerek de Bergama’ya gitme durumu var; yani hattı 75 kilometre daha uzatacağız. Bunları da yaptığımızda 185 kilometrelik bir banliyö sistemimiz olacak ve Selçuk ile Bergama’ya ulaşacağız.” diye konuştu.

Yeni İZBAN hattının devreye girmesiyle Aliağa’dan ve şehir merkezinden binen yolcular, Torbalı’ya kadar güvenli, hızlı, kesintisiz ve konforlu yolculuk olanağına kavuşacak. Selçuk, Bayındır, Tire ve Ödemiş yolcuları da Torbalı’dan itibaren İzmir merkez ve oradan da Aliağa’ya kadar raylı sistemle yolculuk edebilecek. Büyükşehir Belediyesi, TCDD ile arasındaki protokole göre istasyonlarla karayolu alt ve üst geçitlerini yaptı. Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar mevcut tek hat demiryolu ise TCDD tarafından çift hatta çıkarılıyor. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin Aliağa-Cumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı Tepeköy’e kadar uzatılması ise yine TCDD tarafından yapılıyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.