Adana-Mersin Hızlı Tren projesi ihale aşamasına geldiAdana-Mersin Hızlı Tren projesi ihale aşamasına geldi :TCDD 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur, Adana-Mersin arasını 20 dakikaya düşürecek ‘Hızlı Tren’ projesinin ihale aşamasına geldiğini kaydederek, “İhale sonrası çalışmalar kısa sürede başlayacak. Hızlı tren, iki kentin ekonomisine önemli katkılar sunacaktır” dedi. Çopur, Adana Medya’ya yaptığı açıklamada, dünya üzerinde 8 ülkede hızlı tren sisteminin var olduğunu belirterek, “Bunun 6’sı Avrupa ülkelerinde bulunuyor. Bu teknoloji Adana’nın standartlarını yükseltmiş olacak” diye konuştu.

YOLCU KAPASİTESİ 100 BİNE ÇIKABİLİR

Hızlı trenin 250 kilometre hız yapabilecek kapasitede de olduğuna dikkat çeken Çopur, Adana-Mersin’den sonra, Adana-Toprakkale, Toprakkale-Bahçe, Bahçe-Nurdağı ve Nurdağı-Gaziantep güzergahında da projenin hayata geçirileceğini ifade etti. Tren taşımacılığının ucuz ve güvenilir olması bakımından birinci öncelikle tercih edildiğini vurgulayan Çopur, “Şu an Adana’da günlük 15 bin yolcu taşıması yapıyoruz. Hızlı trenle bu rakam 4’e katlanacaktır” şeklinde konuştu.

TREN GARI’NA ALT GEÇİT YAPILACAK

Sanayi ürünleri ve hammaddelerinin, karayolunu engellemeden daha hızlı, pratik ve ekonomik şekilde limanlara ulaşımı için, 30 yıldır kullanılmayan Tırmıl İstasyonu’nun, modernize edilerek faaliyete geçirildiğini hatırlatan Çopur, ilk yüklemenin geçen hafta gerçekleştirildiğini kaydetti. Çopur ayrıca, Ziyapaşa Bulvarı’nın devamı olarak, yayaların Ziyapaşa Mahallesi’ne ulaşmak için Gar binasının etrafından dolaşmamaları adına, alt geçit sistemi kurulacağını söyledi.

HIZLI TREN PROJESİ İHALE AŞAMASINDA

TCDD 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur, Adana-Mersin arasını 20 dakikaya düşürecek ‘Hızlı Tren’ projesinin ihale aşamasına geldiğini kaydederek, “İhale sonrası çalışmalar kısa sürede başlayacak. Hızlı tren, iki kentin ekonomisine önemli katkılar sunacaktır” dedi. Çopur, Adana Medya’ya yaptığı açıklamada, dünya üzerinde 8 ülkede hızlı tren sisteminin var olduğunu belirterek, “Bunun 6’sı Avrupa ülkelerinde bulunuyor. Bu teknoloji Adana’nın standartlarını yükseltmiş olacak” diye konuştu.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.