Akıllı Bilet İttifakına 10 ülke daha katıldıAkıllı Bilet İttifakına 10 ülke daha katıldı :Avrupa İki yıl önce Şubat 2012’de AB’nin beş üyesi Akıllı Bilet İttifakını (Smart Ticketing Alliance) hayata geçirmek için bir Mutabakat Zaptı imzalamıştı. Bu üyeler ITSO, Birleşik Krallık; VdV, Almanya; AFIMB, Fransa; Calypso Network Association, Fransa; UITP, Uluslararası gruplarıydı. Burada hedef Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen EU-IFM Projesinde yer alan Ülkelerarası Çalışan Bilet Yönetimi (IFM) ile belirtilen ilkelere dayanan Akıllı Biletlerin ülkeler arası kullanımınn geliştirilmesi ve temassız banka kartlarının ve özellikle mobil telefonlar olmak üzere NFC ile çalışan cihazların geliştirilmesi konularında işbirliği yapmaktı.

Şimdi 24 Haziran tarihinde bu kurucu üyelere 10 ülkenin akıllı kart operatörleri de katıldı. Akıllı bilet ittifakı kar amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyon.

Şimdi Akıllı Bilet İttifakı temassız arayüz, NFC, sertifikasyon ve medya güvenliği konularını ele alan çalışma grupları oluşturmakta.

ITSO’dan John Verity ittifakın ilk başkanı seçildi. Verity yaptığı açıklamada: “Ulaşımdaki akıllı kart sanaiyi çok parçalı bir sanayi ve ama en son müşteriye odaklı medyadan ihtiyacımızı alabilmemiz için Avrupa genelinde hatta daha geniş alanda tek bir ses ihtiyaç var. Güvenliğe ihtiyacımız var, hıza ihtiyacımız var ve tedarikçilerden alınan yanıtlarda tutarlılığa ihtiyacımız var” diye konuştu.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.