Alstom ve QDVC Lusail Tramvay Sözleşmesini kazandıAlstom ve QDVC Lusail Tramvay Sözleşmesini kazandı :Katar 23 Haziran günü Katar’ın demiryolu proje sorumlusunun, Katar Rail Lusail kentinin tramvay ağının yapılması ile ilgili ihaleyi Alstom ve QDVC Konsorsiyumu kazandı. 23 Hairan’da bu 2 milyar € değerindeki sözleşme Paris’tte Emir Sheiks Tamim Bin Hamad Al-Thani le Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande arasında imzalandı.

Lusail kenti Doha’nın kuzeyinde deniz kenarında bir kent ve imarlaşma devam etmekte. Amaç Lusail Hafif Raylı Ulaşım Ağını geleceğin Doha Metrosu ve ulusal demiryolu ağına bağlamak. Lusail ağında dört hat bulunacak, Yeşil, Kırmızı, Mor ve Sarı hatlar. Hattın 33 km uzunluğunda olması ve 7 km’sinin de yer altında olması planlanıyor. 37 adet durak olacak. Ayrıca bakım ve depo alanları olan bir depo inşa edilecek ve buraya bir de test hattı yapılacak. 2 milyar €’luk sözleşme Sarı hat için imzalandı.

Sözleşmede Alstom’un payı 450 milyon € ve hat işleri, sinyalizasyon, trafo merkezileri, katener sistemi, APS zemin seviyesinde güç besleme sistemleri ile birlikte 35 adet Citadis tramvayın teminini içermekte.

İnşaat işlerinin ortağı olan QDVC 51:49 hisse oranlı bir Qatari Diar ve Vinci Construction Grands Projets ortak girişimi. QDVC aç-kapa tünelle ilgili kazı çalışmalarına 2009 yılında başldı ve 2011 yılında sekiz yer altı durağının, karayolu üzerinde bir viyadüğün ve deponun ön çalışmalarının yapımı ile ilgili olarak 374 milyon € bedelinde tasarla ve yap sözleşmesi imzaladı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.