Ankara-İstanbul YHT Hattı Ona Emanet (Foto Galeri)Ankara-İstanbul YHT Hattı Ona Emanet :Ankara-İstanbul arasındaki Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) açılışı ertelenirken jandarma ekiplerinin hat üzerindeki güvenlik devriyeleri sürüyor. Ekipte yer alan Bozüyük İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli kadın astsubay ise eline aldığı dürbün ile etrafı gözetliyor.

Açılışı daha önce sabotajlar nedeniyle 2 kez ertelenen Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı’ndaki çalışmalar tamamlandı. Hızlı trenin 5 Temmuz’da Başbakan Erdoğan tarafından açılışı bu kez de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın rahatsızlığı nedeniyle ertelendi. Hat üzerinde olası sabotaj olaylarına karşın jandarma ekipleri de devriyelerini sıklaştırdı. Son aylarda jandarmanın yaptığı denetimler, kısa sürede meyvesini verirken, hat üzerinde hırsızlık yapmaya çalışan birçok kişi yakalanarak adli mercilere teslim edilmişti.

KADIN ASTSUBAY GECE GÜNDÜZ DEMEDEN YHT NÖBETİNDE
Bilecik Bozüyük ilçesindeki İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise hattın açılmasına günler kala sahalarında bulunan YHT hattı üzerindeki rutin devriyelerine devam ediyor. İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli kadın bir astsubay da timiyle beraber YHT hattı üzerindeki devriyelere katılıyor. Tüm teçhizatıyla devriyeye katılan kadın astsubay, hem gece hem de gündüz belirli aralıklarla timle beraber eline aldığı dürbünü ve yaptığı kontrollerle olası bir hırsızlık olaylarına ilişkin görevini sürdürüyor.

“Yüksek Hızlı Tren Hattı hepimizin malı, lütfen zarar vermeyelim” sloganıyla devriyelerini sürdüren jandarma ekipleri, hatta yakın yerleşim yerlerindeki vatandaşları da olası olumsuz olaylara karşın bilgilendirerek örnek bir davranış sergiliyor.

Faaliyete geçmesi ile 523 kilometre uzunluğundaki Ankara-İstanbul arasındaki hatta trenin saatte 250 kilometre hızla hareket etmesi bekleniyor. Eski demiryolu ağı ile 7 saatte alınan bu iki kent arasındaki mesafenin, şuanda test sürüşleri de yapılan yeni hat ile 3 saate inmesi hedefleniyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.