Çin Şirketleri Tahran – Maşat Elektrifikasyon Sözleşmesini imzaladıÇin Şirketleri Tahran – Maşat Elektrifikasyon Sözleşmesini imzaladı :İran Tahran Maşat hattına elektrifikasyon ekipmanı montajı ve bakımı ile 70 adet elektrikli lokomotif alımı sözleşmesini imzaladı. 926 km uzunluğundaki hat ile ilgili sözleşme Çin Şirketleri CMC ve SU Power ile yerel sanayi grubu MAPNA’nın yan kuruluşlarını içeren bir konsorsiyum ile imzalandı.

İran Ulusal demiryolları, mühendislik, satın alma, inşaat ve finans sözleşmesini 29 Haziran 2014 tarihinde imzaladı. Hattın modernleştirilmesi için çalışmalar Şubat 2012 yılında başlamıştı.

Bu proje kapsamında mevcut alt yapı yüksek hızlı  tren hattına dönüştürülecek. Maksimum hız 200 km/saate çıkarılacak ve ilerde de 250 km/saat yapacak kapasiteye imkan tanıyacak. Yolculuk süresinin ise 12 saatten 6 saate düşmesi bekleniyor.

Projede yapım süresi 42 ay ve sonra da 5 yıl bakım süreci olacak. Proje Çin tarafından finanse ediliyor ve İran Hükümesi % 15 katkı sağlayacak.

Öte yandan, MAPNA 2008 yılında Siemens ile imzalanan Teknoloji Transferi Anlaşması kapsamında lokomotif temin ediyor. 150 IranRunner Dizel Lokomotiflerin yarısı teslim edilmiş durumda.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.