Çinin çılgın demiryolu projesine komşulardan destekÇinin çılgın demiryolu projesine komşulardan destek :Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin, 150 milyar dolarlık demiryolu projesine güzergâh ülkelerinden destek geliyor. Çin’den Türkiye’ye kadar uzanacak dev proje, tarihi İpek Yolu hattını takip edecek. Bölge ülkelerini de heyecanlandıran projeyle ilgili Azeri internet sitesi News. Az, Çin hükümetinin Uygur bölgesinden başlatacağı projenin ekonomiyi canlandıracağını yazdı. Site, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran’dan geçtikten sonra Türkiye’ye ulaşacak 6 bin kilometrelik demiryolu projesine ilişkin hazırlıkların başladığını duyurdu.

2039’DA BİTECEK
Bu arada, demiryolu hattının, Kars-Akhalkalaki-Tiflis- Bakü yolu ile bağlanacağı, böylece yolcu yoğunluğunun artırılacağı ifade ediliyor. Haberde “Dev demiryolu projesi, 2039 yılına kadar hazır olacak. Hattaki yolcu trenlerinin hızı saatte 200 kilometreyi bulacak, kargo trenleri ise saatte 160 kilometre kat edecek” deniliyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Bu güzel bir gelişme. Ayrıca Kars’tan Kağızman-Tuzluca-Iğdır-Aralık üzerinden Nahçıvan’a, Susuz-Ardahan (buradan Hanak-Damal-Posof üzerinden Gürcistan’ın Ahıska kentine bağlantı çekilmeli)-Şavşat-Artvin-Borçka-Hopa (Burada Rize ve Batum’a bağlantılar yapılmalı) bağlantıları yapılırsa Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu kalkınır, ayrıca Sarp sınır kapısının yoğunluğu azalır ve Nahçıvan Ermeni blokajından kurtulur.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.