Dünya Dövme üreticileri Türkiye’deDünya Dövme üreticileri Türkiye’de :3 yılda bir düzenlenen Uluslararası Dövme Kongresi, 30 Haziran – 1 Temmuz 2014 tarihleri arasında Berlin’de gerçekleşti. Kongreye 27 farklı ülkeden 700 farklı firmadan katılımcılar geldi. Kongre sonrası 3-4 Temmuz 2014 tarihlerinde bu firmalardan yaklaşık 36 CEO ve üst düzey Yönetici Türkiye”de başta Kanca A.Ş. olmak üzere Kocaeli, ve Ankara’daki dövme parça üreticilerini ve üniversite enstitülerini ziyaret etti.

Kanca A.Ş. tesislerindeki en son teknolojiye uygun makine, yüksek teknik alt yapı, tertip,düzen ve en önemlisi işine odaklanmış genç çalışanlardan çok etkilenen ziyaretçiler, Türk otomotiv yan sanayinin geldiği bu nokta için tebrik etti.

*Toplantı yı kim düzenledi ?: Berlin de yapılan bu sefer ki toplantıyı Avrupa Dövmeciler Birliği düzenledi.

Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE) nin kısa tarihçesi:
9 Kasım 1961 tarihinde Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerin bir araya gelmesi ile Paris’te temeli atılan Avrupa Dövmeciler Birliği, Zaman içerisinde diğer Avrupa ülke derneklerinin de katılımıyla büyüdü.
2000 yılında yeni bir yapı ile tüm Avrupa’yı kapsayan, dövme teknolojisinin her türünü içinde barındıran, otomotivden havacılığa, iş makinelerinden madenciliğe kadar birçok alanda etkin bir konuma geldi.
Türkiye ise Euroforge bünyesine 2006 yılında Dövme Sanayicileri Derneği (DÖVSADER) bünyesinde dahil olmuştur.
Dövme Sanayicileri Derneği (DÖVSADER) bünyesinde ÇİMSATAŞ,KANCA, OMTAŞ ,PARSAN gibi uzun yıllardan beri TAYSAD üyesi olan Dövme Şirketlerinin de bulunduğu ve 2003 yılında kuruluş girişimleri başlatılan bir dernektir.
EUROFORGE; Avrupa’nın en gelişmiş on bir ülkesindeki 350’den fazla dövme sanayici üyesi ile, yaklaşık 80.000 çalışanı, 6 milyon ton dövme hacmini ve yaklaşık 15 milyar Avroluk iş hacmini temsil etmektedir.
*Toplantı hangi sıklıkla yapılıyor ve nasıl?

Dünya Dövmeciler Kongresi 3 yılda bir düzenleniyor ve her seferinde ayrı bir kıtada yer alıyor. 2011 yılında Hindistan ev sahipliği yapmıştı. Gelecek sefer yani 2017 yılında ise Çin ilk defa ev sahipliği yapacak.

*Berlin Toplantısında Türklerin etkisi:
İlk defa bir kongrede bu kadar fazla Türk etkisi hissedildi.
Bir buçuk yıl önce başlayan hazırlıkları yürüten Kongre Düzenleme Komitesinde Euroforge Başkan Yardımcısı Alper KANCA başından beri yer aldı.

Kongrenin en önemli sponsorlarından biri Türk Çelik Sanayinin yıldızı Asil Çelik oldu.
Kongre sırasında sunulan 20 tebliğden iki tanesi yine Türklere aitti. Bir tanesini Dortmund Üniversitesinde Makine bölüm başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı yapan dünyaca ünlü Prof. Erman Tekkaya gerçekleştirdi. Diğerini ise Omtaş firmasının bir Avrupa Birliği projesini anlatan Gürbüz Güzey.

Aynı şekilde katılım konusunda da Türkiye bir çok ileri sanayi ülkesinden daha fazla delegesi ile dikkat çekti.
Kongre sonrası her ülkeye düzenlenen fabrika ziyaretleri turlarında Almanya’nın ardından en fazla istek alan ülkenin de Türkiye olması, yabancıların ülkemizdeki gelişmelere olan yakın ilgisinin bir işareti olarak algılanmalıdır.

*Kanca ziyareti nasıl geçti :
KANCA Dövme Çelik A.Ş’nin Şekerpınar’daki tesislerini gezen Dünyanın önde gelen dövmeci sanayi kuruluş yöneticileri, sahipleri KANCA’nın gerek çevreye duyarlılığı (ISO 14001), gerekse kalite sistemini (ISO 9001:2000, ISO TS 16949:2002) oldukça beğendiklerini ifade ettiler.

KANCA’da yapılan sunumda Türk Otomotiv Sanayiindeki gelişmeler, TAYSAD’ın etkinlikleri ve dünyanın ilk ve hala tek otomotiv yan sanayi ihtisas sanayi bölgesi olan TOSB hakkında bilgi verildi.

Toyota, Fiat, Renault, Ford gibi yerli firmalar dışında BMW, Audi, Volkswagen, Scania gibi yabancı büyük müşterilere de hizmet veren KANCA’nın, Avrupalı rakiplerinden bir çok konuda daha üstün bir performansa sahip olduğu da ziyaretçiler tarafından ifade edildi.

Almanya”nın küresel anlamda büyük dövmecilerinden Hirschvogel firmasının Teknik Genel Müdürü Bay Dr.Landgrebe bunu şöyle ifade etti; “KANCA hakkında arkadaşlarımdan güzel şeyler duymuştum. Gelip görünce, gerçekten de seviyenizi oldukça yüksek buldum. Türkiye’nin sanayii de ve özellikle otomotiv de ulaştığı seviye, Almanya da yaşayan bir çok kişi tarafından tahmin bile edilemez. Bu gücünüzü, bu tarafınızı daha iyi duyurmalısınız”
Neticede ziyaretçiler ülkemiz ve otomotiv sektörü hakkında çok olumlu izlenimlerle Türkiye’nin endüstri de önemli bir partner olduğunu ve işbirliklerini artırmalarının kendi faydaları olduğunu düşünerek ülkelerine döndüler.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.