İstanbul-Eskişehir YHT hattının açılışı için geri sayım başladıİstanbul-Eskişehir YHT hattının açılışı için geri sayım başladı :2 Mart 2012’de yapımına başlanan İstanbul-Eskişehir hızlı tren hattının açılışı için geri sayım başladı.

İstanbul- Ankara arasını 3,5 saate düşürecek olan Hızlı Tren Hattında son rötuşlar yapılıyor. Ankara ile İstanbul arasında yapımı devam eden ve Ankara-Eskişehir etabının tamamlandığı hızlı tren hattında İstanbul-Eskişehir etabında da sona gelindi. Hat üzerinde bulunan çoğu durağın yapımında sona yaklaşılırken, mevcut istasyonlar daha modern hale getirildi.

Açılışının 5 Temmuz’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılacağı törenle yapılacak olan Yüksek Hızlı Tren hattının hizmete girmesiyle, Ankara-İstanbul arasındaki ulaşım süresi 3,5 saate düşerken, Yüksek Hızlı Tren, Marmaray ile de uyumlu çalışarak Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz ulaşım sağlanacak. 523 kilometre uzunluğundaki hatta çalışacak yüksek hızlı tren, saatte 250 km. hızla hareket edebilecek.

Bir ay önce göçüğün yaşandığı Yüksek Hızlı Tren yeni Arifiye İstasyon binası, 25 Temmuz’da gerçekleştirilecek açılışa yetişemeyecek. Kısmi olarak açılacak istasyonda bilet satışı ve yolcu indirme-bindirme işlemi eski binadan yapılacak.

Ankara-İstanbul arası çalışacak olan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Sapanca-Pamukova durakları arasında köprü vazifesi görecek olan Arifiye istasyonunun bir kısmı 29 Mayıs tarihinde nedeni belirlenemeyen bir sebepten dolayı çökmüştü. Hemen ardından yapılan temizleme çalışmaları ile göçük kalıntıları ortadan kaldırılmış, daha sonra istasyon binasında çalışmalar durmuştu. Yeni yapılan Arifiye istasyonunun, 25 Temmuz’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan açılışa yetiştirilemeyeceği öğrenilirken, kısmi olarak açılacak olan istasyonda yolcu indirme-bindirme ve bilet satışı eski gar binasından yapılacak.

Öte yandan Yüksek Hızlı Tren Sapanca hattında çalışmalar bitirilmiş olup, özel TİM kontrolünde açılışın yapılacağı tarihe hazır bekletiliyor

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.