İZBANın yeni trenleri teste başladıİZBANın yeni trenleri teste başladı :İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin yüzde 50’şer ortaklığıyla kurulan İZBAN’ın Körfez Yunusu isimli yeni tren setlerinin İzmir’deki testleri devam ediyor.

Hız testleri Eskişehir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı’nda geçen nisan ayından bu yana tamamlanan ilk setler, ESHOT’un uygulamaya başladığı yeni aktarma sistemine destek sağlamak amacıyla bir an önce işletmeye alınmaya çalışılıyor. Bunun için TCDD 3. Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapan İZBAN, test sürecini hızlandırmak için gece ve işletme saatlerinde test çalışmalarını sürdürüyor. İsmi 20 bin İzmirlinin oylarıyla belirlenen Körfez Yunusu’nun şu anda 9 vagondan oluşan ilk 3 seti İzmir’de İZBAN teknik ekipleri, Güney Koreli Hyundai Rotem firması mühendisleri ve Alman uzmanların katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Diğer setler de geldikleri anda test sürecine tabi tutulacaklar ve böylelikle raylı sisteme aktarılan yolcunun daha rahat bir şekilde taşınması sağlanacak. İZBAN, yeni setlerin işletmeye alınmasıyla birlikte ilk değişimi vagon sayılarında yapacak. Yeni setler, özellikle sabah ve akşam yoğun saatlerde mümkün olduğunca 9 vagonlu olarak işletmeye alınacak. Böylelikle her bir set, yaklaşık 2 bin 200 yolcu kapasitesine ulaşacak.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.