Posted on Leave a comment

İzmirde toplu taşıma kördüğüm

İzmirde toplu taşıma kördüğüm :İzmir Büyükşehir Belediyesi, yine bir fiyaskoya daha imza attı ve adına “ulaşımda devrim” diyerek…

Neydi bu sistem?

ESHOT Genel Müdürlüğü, “toplu ulaşımda düğüm çözülüyor” sloganıyla yola çıktı.Öncelikle uzun hat otobüslerini iptal edilerek metro, izban ve vapura yönlendiren aktarmalı bir sistem getirildi. Merkez, Karşıyaka, Bornova, Buca ve Teleferik olmak üzere 5 ana bölgeye ait, 42 alt bölgenin ulaşım sistemi yeniden belirlendi. Hatta bazı semtlerin otobüs hatları iptal edilerek, duraklar kaldırıldı.

Neyi amaçlıyordu?

İzmir’de kent içindeki trafik yoğunluğunu azaltmak, duraklarda beklemeyi ve yolculuk süresini kısaltmak, daha hızlı bir şekilde toplu ulaşım alternatiflerini arttırmak. Aynı zamanda ring seferleri çoğaltılarak, İzmir halkının ulaşım alışkanlığı değiştirilmek istenmiştir. Yolcuların, tek hatta bağımlılıkları yerine farklı seçenekleri de kullanmaları hedef alınmıştır.

29 Haziran 2014 Pazar günü “Ulaşım Sistemi’ nin Yeniden Tasarımı” hayatımıza girdi. Tabi ilk günü tatil gününe denk geldiği için çok net anlaşılamadı. Ancak ilk iş gününde anlaşıldı ki; daha önceden halk tarafından da öngörüldüğü gibi pratikte oldukça zorlayıcı ve yıpratıcı bir hizmet olmuş.

Teoride kulağa hoş gelen bir amaç ancak, hayata geçtiği anda İzmir’lilerin kabusu olan bir proje olmuş. Özellikle kış aylarında okullar açıldığında, yağmurda çamurda ne olacak düşünmek bile istemiyoruz.

Sonuç tam bir kaos…

Birçok vatandaş gideceği istikameti ve durakları bilemiyor, aktarma noktalarına otobüsler gecikmeli geliyor. İnsanlar İzmir sıcağında dakikalarca bekliyor, bazı hatlarda kapasitenin üstünde yolcu olduğu için maalesef ki; balık istifi şeklinde yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar. Mübarek Ramazan ayında sinirler gerildikçe geriliyor ve ister istemez tartışmalara yol açıyor.

Daha önceden tek otobüsle 15 dakikada gidilen 5 km.lik uzaklıkta olan bir noktaya, yeni aktarma sistemiyle 105 dakikada gidilerek yolculuk süresi 7 katına çıkartılmış. Bu arada hedefe ulaşmak için, mini bir İzmir turu yapmış oluyorsunuz. Öyle ki ESHOT ve İBB’ yi sosyal medyada, mizahi yönden de eleştiren çeşitli “Caps”ler hayatımıza girdi.

Daha önemli bir sorun da, otobüs hattı seferlerinin tamamen kaldırılmış olduğu semt ve mahalleler var. Karşıyaka ilçesinde olan 33 bin nüfuslu Cumhuriyet Mah. bunlardan birisi. Bu koca semtte otobüs seferleri kaldırılmış ya da resmen unutulmuş durumda. Mahalle sakinlerinin tepkisi her geçen gün arttığı için, muhtarlık binasını basarak mahalle muhtarına seslerini duyurması için şikayette bulunmuşlar. Çözüm sağlanmadığı takdirde, mahalle içinden geçen bir diğer otobüs hattına geçit vermeyeceklerini belirtmişlerdir.

Sözde halkçı başkan Aziz Kocaoğlu, özellikle İzmir’ in kenar semtlerini sadece seçim zamanında hatırlaması ve ziyaret etmesi, vatandaşlarının sorunlarını anlamadan; ulaşım hakkını elinden almış ve “ben yaptım oldu” diyerek dikte etmiştir. Çünkü sayın başkan, mahallelerin üst taraflarında oturan insanların, işe gitmek için saatler öncesinden yola çıkmasını, uzun bir mesafe de yürümeye mahkum edilmesini reva görmüştür.

Toplu ulaşımda otobüslerini kullanan her gün 1,5 milyon İzmir’ li var. Kentte 490 bin engelli var; yaşlısı, genci, çocuğu, hastası var. Kışın okullar açıldığında özellikle üniversite öğrencilerinin kullandığı, tek otobüsle gidilen uzun hatlar tamamen kaldırıldı. Örneğin DEÜ’ ye gitmek için şimdi, 4 aktarma yapmak zorunda bırakıldı. Eğer ki metro yada izban arıza yaparsa yada gecikme olursa; istasyonlarda ki yığılma, mağduriyet, bekleme süresi katlanacaktır.

Sanıyorum bu önemli noktalar gözardı edilmiş ki; yaz aylarında kentin sakin olduğu bir dönemde bu uygulamaya geçildi.

Toplu taşım araçlarını kullanan tüm İzmir halkı, ulaşımda bir devrim gibi lanse edilen bu çözümsüzlüğün dayatma ve dikte edilmesinden mağdur olmuş durumdadır. Yaşanılan bu kördüğümün biran önce çözülmesi adına, 8 Temmuz’ da saat 18:00’ de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önünde seslerini duyurmak için eylem yapacaklar.

Gemi isimlerini belirlerken halka soran demokratik zihniyet, toplu taşımda bu şekilde köklü bir değişikliğe giderken; bir Allah’ın kuluna sormaya gerek görmemiş. 10 yılda ancak iki metro istasyonu durağı yapabilen bir belediyecilik anlayışından; başarılı bir çalışma beklemek hayal olurdu…

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.