İzmirde ulaşımda yapılan devrimin ilk gün raporu (Foto Galeri)İzmirde ulaşımda yapılan devrimin ilk gün raporu :Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından ‘ulaşımda devrim’ sloganıyla yola çıkan ve uzun hatları iptal ederek otobüsleri metro, İZBAN ve vapura yönlendiren sistemin ilk mesai gününde neler yaşandı?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘ulaşımda devrim’ sloganıyla yola çıkan yeni toplu taşıma sistemi hayata geçti.

Uzun hatları iptal eden ve otobüsleri metro, İZBAN ve vapurlara yönlendiren ve büyük tartışmalara neden sistem 29 Haziran Pazar günü uygulamaya kondu. Hafta sonuna denk gelen ilk gün herhangi bir sıkıntı yaşanmazken gözler ilk mesai gününe çevrildi.

Sistemin ilk mesai günü de genel anlamda hasarsız atlatıldı. ‘Tatil mevsimi’ etkisi, İZBAN’da herhangi bir sefer aksaması yaşanmaması ve yeni hatların sık çalışması nedeniyle bilinen mesai saati yoğunluğu dışında büyük problemler yaşanmadı.

Sadece daha önce tek otobüsle ulaştıkları noktalara aktarmalı olarak gitmek zorunda kalan, ya da yeni güzergahları bilmeyen yolcular tereddüt ve sıkıntı yaşarken, yeni sistem özellikle Alsancak bölgesinde trafiği oldukça rahatlattı.

Ana arterlerde otobüs hatlarının iptali nedeniyle gözle görülür bir akıcılık yaşandı.

AK PARTİ’DEN BOMBARDIMAN!

ŞENGÜL’DEN SERT TEPKİ
Öte yandan sisteme yerel muhalefetten tepkiler de sürüyor. AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül Twitter adresinden “İzmir’de trafiğe çözüm bulmak için otobüs azaltan Kocaoğlu’nu 1 günlüğüne ESHOT ile işe gidip gelmeye davet ediyorum!” mesajını paylaştı. Şengül ayrıca “Allah aşkına ya Kocaoğlu’na sormak gerekir gümrüğe yeni sistemde nasıl gidecek İzmirli vatandaşlarımız? Bilen varsa lütfen söylesin” ifadesini kullandı.

DAĞ: YARABANDI ÇÖZÜMLER!
Ak Parti MKYK üyesi ve İzmir Milletvekili Av. Hamza DAĞ, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım sisteminde değişikliğe gitmesi ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Hamza Dağ, “Toplu ulaşıma yarabandı çözümler ile hastalık tedavi edilmeye çalışılıyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Toplu Ulaşımda düğüm çözülüyor” sloganı ile yola çıkarak bir proje ortaya koydu. Yani 15 senedir İzmir’i yönetenler geç de olsa İzmir’de toplum ulaşımın bir kör düğüm haline geldiğini kabul ettiler. Kabul ettiler etmesine ama bu soruna çözüm üretmek yerine ulaşımı daha da karmaşık ve zorlu bir hale getirecek bir proje ürettiler.
Yeni ulaşım sisteminin getirdiği avantajlar denilerek ortaya koyulanlar gerçekten komik. Örneğin kent merkezine gelen otobüsler kaldırılacak ve kent merkezinde trafik yükü azalacak deniliyor. Oysa Basmane’ye ve Gümrük’e giden otobüsler kaldırılırken Konak’a bir sürü yeni hatlar açılmakta yani zaten trafiği yoğun olan Konak daha da yoğun hale getirilmekte. Bir diğer konu ise bu sistemde sadece raylı sistem ile otobüslerin entegre edilmesi planlanmış. Bunun yanında deniz ulaşımı noktasında hiçbir entegrasyon düşünülmemiş. İzmir gibi deniz ulaşımı noktasında çok büyük bir avantajı olan bir kentte deniz ulaşımı unutulmuştur. Aktarmalı sistem olarak tanıtılan bu sistemde engelliler, yaşlılar, çocuk arabası ile yolculuk yapması gereken hanımefendiler ne derece düşünüldü bu da ayrı bir konu. Ayrıca zaman zaman basına ve sosyal medyaya da yansıyan aktarma merkezlerinde ki CHP dönemi tüpgaz kuyrukları benzeri kuyruklar umarız yeni dönemde daha da artmaz.

İzmirlinin toplu ulaşıma, ulaşamamasını yönelik proje geliştirerek, bu sorun çözülmez, bu sorunun çözümü bellidir. İzmir hala raylı sistemde, deniz yolu ulaşımında çok geridedir. Siz eğer ulaşımda, deniz yolu ulaşımının, raylı sistemin oranını arttırmazsanız, şehre yeni yollar kazandırmazsanız her ne kadar yeni sistem bulduğunuzu zannederseniz zannedin bu soruna çözüm üretmiş olmazsınız. Ne yazık ki İzmir’deki sorun tam da bu, var olan hastalıkları tedavi etmek, iyileştirmek yerine, yarabandı çözümlerle günü geçiştirmek.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.