Körfez yunusunun Testleri başladıKörfez yunusunun Testleri başladı :Yeni setlerinin test sürecine devam eden İZBAN, gece saatlerinde bile çalışarak Körfez Yunusu’nu bir an önce işletmeye almaya çalışıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin yüzde 50 ortaklığıyla kurulan İZBAN’ın Körfez Yunusu isimli yeni tren setlerinin İzmir’deki testleri tüm hızıyla devam ediyor.

Hız testleri Eskişehir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı’nda Nisan ayından bu yana tamamlanan ilk setler, ESHOT’un uygulamaya başladığı yeni aktarma sistemine destek sağlamak amacıyla bir an önce işletmeye alınmaya çalışılıyor.

Bunun için TCDD 3. Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapan İZBAN, test sürecini hızlandırmak için gece ve işletme saatlerinde test çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İsmi 20 bin İzmirlinin oylarıyla belirlenen Körfez Yunusu’nun şu anda 9 vagondan oluşan ilk 3 seti İzmir’de İZBAN teknik ekipleri, Güney Koreli Hyundai Rotem firması mühendisleri ve Alman uzmanların katılımıyla gerçekleştiriliyor.

test ediliyor. Diğer setler de geldikleri anda test sürecine tabi tutulacaklar ve böylelikle raylı sisteme aktarılan yolcunun daha rahat bir şekilde taşınması sağlanacak.

İZBAN, yeni setlerin işletmeye alınmasıyla birlikte ilk değişimi vagon sayılarında yapacak. Yeni setler, özellikle sabah ve akşam yoğun saatlerde mümkün olduğunca 9 vagonlu olarak işletmeye alınacak. Böylelikle her bir set, yaklaşık 2 bin 200 yolcu kapasitesine ulaşacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.