Moskova’daki Metrovagonmash fabrikası 117 yıldır vagon üretiyorMoskova’daki Metrovagonmash fabrikası 117 yıldır vagon üretiyor :Moskova, Bakü, Tiflis, Harkov, Prag, Budapeşte gibi şehirlerin lokomotifleri ve vagonları Moskova’daki “Metrovagonmash” fabrikasında yapılıyor.

Fabrikada, vagonların üretim aşaması bölümler halinde gerçekleştiriliyor. Her bölümde farklı bir işlem uygulanan vagonlar son aşamada gün ışığına çıkartılarak teslime hazır hale getiriliyor

Fabrikada, dünyanın en büyük metro sistemlerinden kabul edilen ve günde ortalama 7-9 milyon yolcu taşıyan Moskova Metrosu başta olmak üzere, Petersburg, Bakü, Tiflis, Harkov, Prag, Budapeşte gibi şehirlerin metro lokomotifleri tasarlanarak farklı ebat ve çeşitlerde vagon üretiliyor.

Fabrika son imzaladığı anlaşmayla 2017 yılına kadar, Moskova Metrosu’na 104 lokomotif ve 832 vagon teslim edecek. Siparişlerin hazır hale getirilmesi için 100 işçinin günde bir vagonunun montajını tamamladığı kaydediliyor.

Moskova’nın Mıtişinskiy bölgesinde 1897 yılında kurulan fabrika, uzun yıllar tramvay vagonu üretti. Daha sonra kuzey demiryolu hattına tasarım yapmaya başlayan fabrika, Birinci Dünya Savaşı döneminde, askeri alana yöneldi. Savaş yıllarındaki çalışmaları dolayısıyla üstün hizmet madalyası verilen fabrika, 17 bin metrekare alana kurulu. Moskova Metrosu’nun kullandığı lokomotif ve vagonları zamanla geliştiren fabrikanın tasarımları kendisine ait.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.