Putin Sibiryayı otoyollarla çeviriyorPutin Sibiryayı otoyollarla çeviriyor : Rusya lideri Putin, Batı Sibirya ve Uzak Doğu eyaletleri arasındaki otoyolun ikinci etabının inşaatının temelini attı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Baykal-Amur otoyol (BAM-2) inşaatının temelini attı. İnşaatın tamamlanmasından sonra mevcut yolu kullanan araç sayısının iki misline çıkması bekleniyor. Projenin toplam değerinin ise 560 milyar rubleyi geçeceği tahmin ediliyor.
Açılış töreninde konuşma yapan Putin geçen yüzyılın 90’lı yıllarında BAM otoyolunun inşası için 18 milyar rubleden fazla harcama yapıldığına dair hatırlatmada bulunarak dönemin proje karşıtlarına göndermede bulundu. Zamanın uzmanları ekonomik olarak katkısı olmayan ve çok az sayıda insanın ikamet ettiği bölgeye yapılan altyapı yatırımın sert bir dille eleştirmişti.
Putin, Batı Sibirya ve Uzak Doğu eyaletlerinin gelişimi açısından BAM otoyolunun büyük öneme sahip olduğunu ve modernizasyon kararının alındığını bildirdi. BAM-2 oto yolunun inşasına 150 milyar rublenin Ulusal Fon tarafından verileceği açıklandı. Projenin tamamlanmasından sonra Rus sanayisinin 200 milyar ruble ek sipariş elde edeceği ve yük taşımacılığının 75 milyon ton daha artacağı öne sürüldü.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.