TCDDnin yatırım programı torba tasarı komisyonundaTCDDnin yatırım programı torba tasarı komisyonunda :Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Demiryollarını daha ileriye taşımak, bunun için de büyük ölçekli finansmanı temin etmek durumundayız” dedi.

Komsiyon’da, TCDD Genel Müdürlüğü’nün 2014-2018 yılları yatırım programında yer alan projelerinin finansmanıyla ilgili madde, muhalefet milletvekilleri tarafından eleştirildi.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, tasarıyla, henüz yatırım programına alınmayan işler için düzenleme yapılmak istendiğini belirterek, “Çok büyük projeler mi var, bunun arkasında ne var? Görev zararıyla niye devam ettirilmiyor? Böyle bir yöntemin neden yapılmış olduğunu anlamış değiliz” dedi.

Kalkınma Bakanı Yılmaz, demiryolu projeleri kısa sürede fizibilitesi güç olan projeler olduğunu kaydederek, kamunun sadece finansal analiz yapmanın yeterli olmadığını, ekonomik analiz de yapmak gerektiğini vurguladı. Kamu açısından ekonomik analizin daha önemli olduğunu belirten Yılmaz, devlet demiryollarında stratejik karar vermek durumunda olduklarını, dünyada bu alanda başarılı olan ülkelerin çok büyük yatırım yaptığını söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin güçlü demiryolu ağına sahip olmasını savunduklarını ifade ederek, bu doğrultuda önemli yatırımlar yaptıklarını dile getirdi. Bir yandan hızlı tren projeleri yürütüldüğünü, bir yandan sinyalizasyon sistemini yenilendiğini, ayrıca tek hatların çift hat haline getirildiğini anlatan Yılmaz, Cumhuriyet döneminden sonraki en güçlü demiryolu hamlesinin son yıllarda gerçekleştirildiğini kaydetti. Yılmaz, “Türkiye lojistik merkezi durumunda. Devlet politikası uygulanmak zorunda. Bu ağır yükü bir şirketin omuzlarına yükleyemeyiz. TCDD kendi finansal imkanlarıyla gerçekleştirmesi doğru olmaz” diye konuştu.

TCDD’nin 2014 yılı için 36 projesinin tutarının 47,5 milyar lira olduğunu ifade eden Yılmaz, “Şu ana kadar yapılan harcama, 2013 yılı sonu itibarıyla 10,9 milyar liradır. 2014 yılı için ödenek olarak tahsis ettiğimiz 4 milyar lira. Bu, geçmişe göre muazzam artıştır ama ihtiyaca baktığımızda gerçekten yetersiz. Daha fazla kaynağı temin edip TCDD’ye aktarmak istiyoruz. Demiryollarını daha ileriye taşımak durumundayız. Bunun için büyük ölçekli finansmanı temin etmek durumundayız” dedi.

 

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.