İstanbula 47 Km’lik 10 Ayrı havaray hattı geliyor

İstanbula 47 Km’lik 10 Ayrı havaray hattı geliyor : Metro. Tramvay, Teleferik, Tünel, Metrobüs derken İstanbul toplu taşıma sistemine Havaray geliyor. İşte detaylar


İstanbul ulaşımını büyük ölçüde metrobüs ve metro güzergahlarına bağlayacak olan Havaray hatları için geri sayım başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk aşamada 10 ayrı Havaray Taşıma Sistemi oluşturmak için kolları sıvadı. Mevcut trafiği etkilemeden raylı ulaşım sistemini havaya alan sistemle öncelikli hedef günde 200 bin yolcu taşımak. Devasa sütunlar üzerine inşa edilecek olan Havaray güzergahlarını belirleme çalışması sürüyor. İşte detaylar..

47 KMLİK 10 AYRI HAT GELİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni projesi Havaray ile trafik büyük ölçüde rahatlayacak. 47.8 kilometrelik 10 ayrı hatta günde 200 bin yolcu taşınabilecek.

Metrobüs, metro, tramvay ve teleferikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşım yatırımlarına Havaray Projesi de (Havada giden tramvay) eklendi. Kısa mesafe olarak 10 ayrı hatta düşünülen sistem, mevcut trafiği ve yolları etkilemeden havadan sefer yapacak. Havaray Projesi’nin etüt çalışmaları için ilk ihaleyse önümüzdeki ay gerçekleşiyor. Raylı sistemi havaya taşıyarak alternatif bir yol ortaya çıkartan İstanbul Havaray Projesi’nin hangi semtlerden geçeceği de büyük oranda belirlendi.

METROBÜSLE ENTEGRE ÇALIŞACAK

Havaray hatlardan 4’ü Anadolu Yakası’nda bulunurken, 4’ü de Avrupa Yakası’nda yapılacak. Sütunlar üzerinde hareket edecek olan havaray, böylece mevcut trafiği ve yolları da etkilemeyecek.
Toplu taşımada metro ve metrobüs gibi sistemlerle de entegre olacak havaraylar, kısa mesafeli ulaşımı büyük oranda rahatlatacak.

DURAKLAR ARASI YOLCULUK 2 DAKİKA

Şu anda minibüslerin ulaşımı sağladığı bölgelere yapılacak havaraylar sonrası minibüslerin kaldırılması gündeme gelmesi bekleniyor. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Çin’de de gözde toplu taşıma sistemi olarak kullanılan havarayla günde 40-50 bin yolcu taşınabiliyor. Yüksek kapasiteli olanlar günde 200 bin yolcu kapasitesine ulaşabiliyor. Sistemin duraklar arası yolculuk süresi ise 2 dakika olacak.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar