İzmir tramvay projesi ‘ne revizyon önerisi

İzmir tramvay projesi ‘ne revizyon önerisi :Mimarlar Odası İzmir Şubesi, daha önce yaptıkları eleştirilerle ilgili projede revizyon yapılan Konak tramvayı başta olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projleriyle ilgili rapor hazırladı. Tramvayın Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerindeki yeşil alanlar yerine Mithatpaşa Caddesi’nden geçmesi önerildi.


Mimarlar Odası İzmir Şubesi tramvay projlerinin İzmir için doğru projler olduğu, ancak uygulanması aşamasında seçilen güzergahlar ve geçtiği güzergahlardaki uygulama-tasarım kararlarında eksik ve sorunlu tercihler bulunduğu görüşünü açıkladı. Daha önce eleştirdikleri hattın Şair Eşref Bulvarı’ndaki güzergahının trafik yoluna alınmasıyla yapılan değişikliği olumlu bulan Mimarlar Odası, ancak Şehit Nevres Bulvarı – Cumhuriyet Meydanı – Şehit Fethi Bey Caddesi geçişinde halen sorunlu kararlar devam ettiğine dikkat çekti. Raporda, “Özellikle Cumhuriyet Meydanı geçişinde mevcut trafik iki noktada kesilerek geçiş yapılabilecektir. Muhtemelen ışıklı 2 kavşak oluşmaktadır. Trafik güvenliği ve işletme sorunu bakımından dikkatle irdelenmesi zorunludur” açıklaması yapıldı.

Mimarlar Odası, raporunda, Konak-Üçkuyular güzergahında tramvayın Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın kara tarafından geçecek şekilde projelendirilmesini eleştirdi. Yapılar ile deniz arasında kalan kesimde yol bulunduğunu, kıyıya erişimin zor olduğunu belirten Mimarlar, tramvay yolunun da buraya alınmasıyla kıyı ile insan ilişkisinin daha da kesileceğini öne sürdü.

Yaşlı, engelli, çocuk vb. kullanıcıların, tramvay yolu, taşıt yolu, refüj, tekrar taşıt yolunu geçerek kıyıya erişmesinin çok zor hale geleceğini dile getiren Mimarlar Odası bu durumun Büyükşehir Belediyesi tarafından doğru bir politika olarak yürütülmekte olan kıyının ve körfezin etkin kullanımına yönelik tasarım duyarlılığı ile de çeliştiğini belirtti. Önerilerinin Konak – Üçkuyular arasında tramvayın mevcut yapıların deniz tarafı yerine Mithatpaşa Caddesi’nden geçmesi, böylece hem tramvaya erişimin, hem de kıyıya erişimin daha kolay olmasının sağlanabilmesi olduğunu açıklayan Mimarlar Odası diğer tramvay hatlarıyla ilgili detaylı bilgiye erişemediklerini belirtti.

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi Üçkuyular-Halkapınar arasındaki ihaleyi tamamladı. Çalışmalar kısa süre sonra başlayacak.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar