Konya-İstanbul YHT seferleri başlayacak

Konya-İstanbul YHT seferleri başlayacak :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konya-İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren seferlerinin ne zaman başlayacağı sorusuna cevap verdi. Elvan, ‘Eylül ayı sonu itibari Ekim ayı başında Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren seferlerini başlatma arzusundayız’ müjdesini verdi.


Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere memleketi Karaman’a gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Polisevi’nde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.
Bakan Elvan, burada basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın reklam filmini yasaklamasıyla ilgili soruya Bakan Elvan, “Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu karar bizi üzmüştür. Tabi yasaklama gerekçesine biz baktığımızda özellikle bir vatandaşımızın Kur’an-ı Kerim okuması, bir de belli belirsiz bir ezan sesinin olması gerekçe gösterilerek YSK böyle bir yasak getirdi. Bu karara elbette saygı duyuyoruz. Ama bunun doğru olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü biz günümüzde her birimiz herhangi bir toplantıda, herhangi bir ortamda şiir okuyabiliyor, sohbet edebiliyor. O şiirlerin içerisinde bile ezanla ilgili Kur’an-ı Kerim ile ilgili ifadeler bulunabiliyor. Bunu anlamış değilim açıkçası. Ama buna rağmen çok önemsemiyoruz. Neticede o bölümler çıkartılıp tekrar medyaya sunulmuştur. Reklamlar devam edecektir” dedi.

“ANKARA İSTANBUL YHT SEFERLERİ ARTACAK”
Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren seferlerinde zaman zaman olan aksaklıkların sebepleriyle ilgili olarak sorulan soruya ise Bakan Elvan, “Daha önce de söyledim. Güvenlik yönü itibariyle herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil. Ama bu tür yüksek hızlı tren seyahatlerinde zaman zaman bu tür arızalar söz konusu olabiliyor. Bu ilk defa olmuş bir hadise de değil. Hatırlarsınız Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattı açıldığında birkaç kez yine trenin yolda kalması söz konusu oldu. Keza Konya-Eskişehir, Ankara-Eskişehir güzergahında da böyle arızalar zaman zaman oldu. Ama maalesef özellikle Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının açılmasından rahatsız olan önemli bir kesim var. Bunu sizler de görüyorsunuz. Özellikle belirli bir medya grubu Ankara-İstanbul hattını küçük düşürmeye,

bunun aslında Yüksek Hızlı Tren projesi olmadığını söylemeye çalışan kesimler var. Bunların iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. Ülkeyi seven, ülke için bir şeyler yapmaya çalışan her bir bireyin, her bir vatandaşın bu tür projelerden gurur duyması lazım. Biz anlam vermekte ve onları anlamakta inanın güçlük çekiyoruz. Herhangi bir sorunumuz söz konusu değil. Şuanda seferlerimiz rahat bir şekilde işliyor. İnşallah yıl sonuna doğru sefer sayılarımızı artıracağız. Şuan biliyorsunuz 6 gidiş 6 dönüş olmak üzere toplam 12 sefer söz konusu. 10 tren setimiz gelecek yeni. Onlarla birlikte yıl sonuna doğru sefer sayılarını artıracağız” diye konuştu.

KONYA-İSTANBUL SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Bakan Elvan, Konya-İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren seferlerinin ne zaman başlayacağı sorusuna ise, “Biz yeni gelecek olan 10 tren setiyle birlikte Konya-İstanbul arasında da yüksek hızlı tren seferlerine başlayacağız. Tabi bu trenler yıl sonuna doğru gelecek. Ama biz Eylül ayı sonu itibari Ekim ayı başında Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren seferlerini başlatma arzusundayız. Temel sıkıntımız tren setlerinin az olması. Gelen yeni setlerle birlikte hem Konya’yı, hem İstanbul’u rahatlatacağız” dedi.

Ankara-İstanbul arası Yüksek Hızlı Tren biletlerinde yapılan indirimle ilgili olarak da konuşan Bakan Elvan, “Biz açıkçası fiyatların yüksek olmasını arzu etmedik. Özellikle uçak kullanamayan vatandaşlarımızın, uçak biletlerinin pahalı olduğunu düşünen veya uçakla gidemeyecek vatandaşlarımızın en azından yüksek hızlı trenle gitmelerini arzu ediyoruz. Bu çerçevede İstanbul-Ankara arasındaki otobüs fiyatlarına baktığımızda aşağı yukarı 40 ila 60 lira arasında değişiyor. Dolayısıyla ona yakın bir rakam 70 lira olarak belirledik. Biz özellikle öğrencilere indirim yapmayı uygun gördük. Öğrenciler için aşağı yukarı otobüs 55 lirayken, tren fiyatını 55 lira olarak öngördük. Yine 7 yaş altındaki çocuklara koltuk tahsis edilse bile para almıyoruz. 7-12 yaş arasındaki çocuklar ile 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan da 35 lira bilet ücreti alıyoruz. Bunun yanında havayollarında olduğu gibi erken bilet alanlara ilave indirimler getirdik. Biletinizi toplu veya erken alırsanız çok daha ucuza seyahat edebilmeniz mümkün. Tabi öneriler olursa da bu önerileri değerlendirmeye hazırız” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar