İstanbul-İzmir Otoyolu köyü ezip geçecekİstanbul-İzmir Otoyolu köyü ezip geçecek :Zeytinliklerine acele kamulaştırma kararı ile Kolin Termik Santrali için el konulmak istenen, dava süreci bitmeden buldozerlerle arazilerine girilip zeytinleri söküldüğü için nöbette olan Yırca köylülerinin başındaki tek dert bu değil.
Termik santral için tamamı zeytinlik 490 dönüm arazisine el konulması gündemde olan köyden bir de İstanbul İzmir otoyolu geçecek. Muhtar Mustafa Akın, otoyolun hemen köyün dibinden geçeceğini, yol kamulaştırmasında da 1500 dönüm arazinin elden gideceğini, bundan en az 500 hanenin etkileneceğini söylüyor. Ancak bu kamulaştırma termik santraldeki gibi acele kamulaştırma değil, pazarlığın da dahil olduğu normal kamulaştırma.
İstanbul İzmir arasını 3,5 saate indirecek, bağlantı yollarıyla toplam 433 kilometre uzunluğundaki otoyol projesi, yap işlet devret modeliyle Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Göçay İnşaat Ortak Girişimi ile oluşturulan Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. (OYİAŞ) konsorsiyumu tarafından yapılıyor.
Otoyol güzergahında çok verimli tarım alanları, ormanlar, kültürel ve arkeolojik ve doğal sitler, biyolojik zenginlikler, sulak alanlar bulunduğu halde Çevresel Etki Değerlendirme kapsamı dışında tutulan proje geçtiği her yerde insanların yaşamını da alt üst ediyor. Onlarca davanın konusu olan otoyol dönemin ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın dediği gibi hiçbir şey tanımadan ilerlemeye devam ediyor. Yırca’da köyün hemen dibinden geçen otoyol, bir heyula gibi bekleniyor. Kamulaştırma pazarlıkları Savaştepe’ye kadar gelmiş. Kendilerini bulması yakındır.
‘Varsa şirket kalanı da onlara verelim!’
Otoyol kamulaştırmasında gidecek arazilerin de zeytinlik olduğunu söyleyen Muhtar, köyün bundan sonra tarımlık arazisinin kalmayacağını, kala kala ormana bitişik bir kısım arazinin kalacağını ifade ederek, ‘Varsa şirket gelsin, oraları da onlara verelim!’ diyor.
Geçimini zeytincilikle sürdüren köyün bütün geçim kaynağı böylece ortadan kaldırılmış oluyor. Acele kamulaştırmada dönümüne 6, 7 bin lira gibi değer biçilen bu araziler köylünün nesillik geçim kapısı. Yaptıkları üretimle kendilerine yeten bu insanlar haklı olarak, ‘Bizim sağmal ineğimiz gidiyor, onların verdikleri parayı ben en fazla üç yılda hasat olarak çıkarırım. Sonra ne olacak, biz ne yapacağız’ diye soruyorlar.
İstanbul İzmir otoyolu kamulaştırmasında yalnızca tarım arazileri değil, şimdilik belli olan 4 köylünün evi de gidecek. Bunlardan biri olan Mustafa Sezer, termik santral acele kamulaştırmasında zeytinliklerini, otoyol kamulaştırmasında da evini barkını, depolarını kaybediyor. Geriye bir dikili ağacı bile kalmıyor.
Mustafa Sezer, ‘Ben 65 yaşındayım, kendimi bildim bileli bu toprakla uğraşıyorum. Hayatımı ona verdim. Eskiden tütüncülük yapardık, onu bitirdiler. Zeytine geçtik, şimdi onu da elimizden alıyorlar. Evin şu kısmını tütüncülükle yaptım, depoları zeytincilikle yaptım. Uğraştım didindim, tam düzenimi kurdum, rahata ereceğim derken evimi başıma yıkacaklar bu yaşımda. Hadi benden geçti diyelim, bu çocuklar, torunlar ne olacak? Ben onlara bir şey bırakamayacağım. Onlara ne olacak?’ diye soruyor. Mustafa Sezer’in çileli ömrünün hasadını devşireceği zamanda, toprak ayaklarının altından kayıyor. 65 yaşında evsiz barksız kalma derdi ruhunu kemiriyor. Otoyol güzergahı boyunca verimli tarım arazilerinin ortasından geçerek, binlerce köylüyü elsiz ayaksız bırakıyor. Çevreye uyumlu ve daha az maliyetli olan demir ve deniz yolları yerine geçtiği her yerde hem doğayı hem sosyo ekonomik yapıyı tarümar eden devasa yollar yapmayı, inşaat baronlarını zenginleştirmeyi kalkınma olarak gören politika bütün hızıyla sürüyor.
Umalım ki otoyol bittiğinde 35 dolar verip üzerinden geçecekler, o yolun altında kalan Yalovalı, Bursalı, Manisalı, Kemalpaşalı Mustafa Sezer’leri düşünsünler.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.