Otomotivcinin yeni gözdesi tren oluyor

Otomotivcinin yeni gözdesi tren oluyor : Otomotivin merkezi Bursa, Almanya’da düzenlenen raylı sistem ve teknoloji fuarı InnoTrans’a çıkarma yaptı. BTSO Başkanı Burkay, “Yan sanayi için sırada tren var” dedi.


Otomotivin yeni Detroit’i olmak için kolları sıvayan Bursa’da rota raylı taşımacılık sistemleri oldu. Otomotiv yan sanayisinin Türkiye’deki üssü olan Bursalı firmalar, dünyanın en büyük raylı taşımacılık fuarı InnoTrans’a çıkarma yaptı. Koltuktan metal aksamlara kadar farklı alanlardan 96 firma ve 150 işadamı Berlin’deki Uluslararası Demiryolu Teknolojileri, Sistemleri ve Araçları Fuarı’na (InnoTrans) katıldı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) başlattığı “Raylı Sistemler Kümesi” üyesi firmalar, sektörün küresel oyuncularıyla buluştu. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Otomotiv yan sanayisine çalışan firmalar, tren, tramvay gibi raylı araçlara yönelik üretim yapabileceklerini gördüler” dedi.

İpekyolu, fırsat olur
10 yılda raylı sistemler için 150 milyar dolarlık harcama yapılacağını hatırlatan Burkay, “Bursa bundan payına düşeni neden alacaktır?” diye konuştu. Türkiye İhracatçılar Meclisi Çin Ülke Masası Başkanlığı’nı da yapan Burkay, “Çin’in demir İpekyolu projesini hayata geçirecek. 150 milyar dolarlık bu proje bizler için bir fırsat” dedi.

Fuara gidene 1.000 TL destek
BTSO ‘nun 34 bin üyesine açık olan Küresel Fuar Acentesi Projesi hakkında konuşan Burkay, “Yurtdışı iş gezilerine katılan üyelere bin liraya kadar destek sağlıyoruz. Yıllardır sanayinin içinde olup hayatında ilk kez pasaport alan işadamları var. Dünyanın çok da gerisinde olmadıklarını görüyorlar” diye konuştu.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar