Otomotivcinin yeni gözdesi tren oluyor

Otomotivcinin yeni gözdesi tren oluyor : Otomotivin merkezi Bursa, Almanya’da düzenlenen raylı sistem ve teknoloji fuarı InnoTrans’a çıkarma yaptı. BTSO Başkanı Burkay, “Yan sanayi için sırada tren var” dedi.

Otomotivin yeni Detroit’i olmak için kolları sıvayan Bursa’da rota raylı taşımacılık sistemleri oldu. Otomotiv yan sanayisinin Türkiye’deki üssü olan Bursalı firmalar, dünyanın en büyük raylı taşımacılık fuarı InnoTrans’a çıkarma yaptı. Koltuktan metal aksamlara kadar farklı alanlardan 96 firma ve 150 işadamı Berlin’deki Uluslararası Demiryolu Teknolojileri, Sistemleri ve Araçları Fuarı’na (InnoTrans) katıldı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) başlattığı “Raylı Sistemler Kümesi” üyesi firmalar, sektörün küresel oyuncularıyla buluştu. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Otomotiv yan sanayisine çalışan firmalar, tren, tramvay gibi raylı araçlara yönelik üretim yapabileceklerini gördüler” dedi.

İpekyolu, fırsat olur
10 yılda raylı sistemler için 150 milyar dolarlık harcama yapılacağını hatırlatan Burkay, “Bursa bundan payına düşeni neden alacaktır?” diye konuştu. Türkiye İhracatçılar Meclisi Çin Ülke Masası Başkanlığı’nı da yapan Burkay, “Çin’in demir İpekyolu projesini hayata geçirecek. 150 milyar dolarlık bu proje bizler için bir fırsat” dedi.

Fuara gidene 1.000 TL destek
BTSO ‘nun 34 bin üyesine açık olan Küresel Fuar Acentesi Projesi hakkında konuşan Burkay, “Yurtdışı iş gezilerine katılan üyelere bin liraya kadar destek sağlıyoruz. Yıllardır sanayinin içinde olup hayatında ilk kez pasaport alan işadamları var. Dünyanın çok da gerisinde olmadıklarını görüyorlar” diye konuştu.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.