Bayramda 70 bin kişinin YHT ile seyahat etmesi bekleniyor

Bayramda 70 bin kişinin YHT ile seyahat etmesi bekleniyor : Kurban Bayramı dolayısıyla şehirlerarası ulaşımda büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Bayram öncesi ve sonrasını kapsayan 5 günlük sürede seyahatleri rahatlatmak amacıyla ek seferlere başvuruldu. Havayolu şirketleri toplamda 400 ek sefer düzenlerken, otobüs ve trenlerde açılan ilave seferlere rağmen yer kalmadığı belirtildi.


Beş günlük Kurban Bayramı süresinde vatandaşları en çok zorlayacak konuların başında ulaşım geliyor. Yüksek Hızlı Tren’de (YHT) biletler tükenirken hava, kara ve deniz ulaşım araçlarında da çok az boş yer kaldı. Firmalar, Kurban Bayramı döneminde tatilcilerin seyahatlerinde sıkıntı yaşamaması amacıyla çok sayıda ek sefer düzenliyor.

THY ve özel havayolu şirketleri, 3-8 Ekim dönemindeki Kurban Bayramı tatilinde, yolcuların uçuşlarda yer bulma sıkıntısı yaşamaması amacıyla mevcut seferlerin yanı sıra iç ve dış hatlarda 400’e yakın ek sefer gerçekleştirecek. Tatil döneminde en çok ek uçuşu, İstanbul Sabiha Gökçen merkezli seferler düzenleyen Pegasus yapacak. 36 ülkede toplam 86 noktaya tarifeli uçuş gerçekleştiren şirket, Kurban Bayramı döneminde yurtiçi ve yurtdışı hatlarında artan yoğun talep nedeniyle 1-12 Ekim arasında iç hatlarda 196, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve dış hatlarda 69 sefer olmak üzere 265 ek sefer düzenleyecek.

Atlasjet de tatil döneminde yurtiçinde Antalya ve Bodrum’a, dış hatlarda başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kuveyt olmak üzere birçok destinasyona 28 ilave sefer gerçekleştirecek. Onur Air, tatil döneminde İzmir, Bodrum, Dalaman ve Antalya hatlarında hem ek sefer düzenleyecek hem de bu hatlarda filosundaki daha büyük gövdeli uçaklarla hizmet sunacak. Şirket, 03-07 Ekim arasındaki tatil süresince 55 bin kişiyi taşıyacak.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, şehirlerarası otobüs ve tren seferlerinde de yoğunluk yaşanıyor. Özellikle bayramı memleketlerinde geçirmek isteyen vatandaşlar, otogar ve satış acentelerine akın ederek son 4 günün seferlerini doldurdu. Nilüfer Turizm yetkilisi Tuğçe Altun, birer dakika arayla sefer düzenlediklerine dikkat çekerek, “Ortalama 5 bölgede günde üç yüzden fazla seferimiz olacak. Ramazan Bayramı’nda daha çok kıyı kesimlerde yoğunluk söz konusuyken bu bayramda iç bölgelerimizde de yoğunluk oluştu.” dedi. YHT’de özellikle 2-3 Ekim ile 7-8 Ekim arasında biletlerin tükendiği bildirildi. YHT’ler Ankara-İstanbul arasında karşılıklı 12, Eskişehir-Ankara arasında 10, Ankara-Konya arasında 14 ve Eskişehir-Konya arasında karşılıklı 4 sefer olmak üzere 40 seferde günde yaklaşık 17 bin yolcu taşıyacak. Bayram öncesi ve sonrasını kapsayan 4 günlük sürede yaklaşık 70 bin kişinin YHT ile seyahat etmesi bekleniyor.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar