Milli Markalarımız InnoTrans Fuarında Göz Doldurdu

Milli Markalarımız InnoTrans Fuarında Göz Doldurdu :23-26 Eylül tarihleri arasında bu yıl 12’incisi düzenlenen ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), OSTİM OSB, Yönetim kurulu ve üye firmaları yanı sıra 55 ülkeden 2 bin 758 şirkete ev sahipliği yapan fuara 130 bin ziyaretçi katılmıştır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Genel Md.Yrd. İsa Apaydın, Sanayi ve Ticaret Odaları temsilcilerininde katılarak ilgi gösterdiği InnoTrans 2014 Berlin Fuarı’nda Demiryolu taşımacılığındaki yenilikler, Raylı ulaşım sistemleri araçlarını, parçaları, raylı araç trafik sistemleri, yolcu hizmetleri teknolojileri, raylı sistem planlama teknolojileri, ulaşım iletişim ve haberleşme sistemleri, haberleşme teknolojileri, veri işleme teknolojileri ve sistemleri, tünel inşaat teknolojileri, raylı araç ekipmanları, lojistik sistemler ve teknolojileri, donanım ve sistemleri ve AR-GE çalışmaları sergilendi.

Türkiye’den 37 firmanın stant açtığı fuarda Milli markalarımız ve firmalarımız göz doldurdu.

INNOTRANS FUARI AÇILIŞ TOPLANTISI
Fuardan bir gün önce Alman Demiryolları Birliği (VDB) başkanı Dr.Martin Lange ve ardından Federal Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrındt tarafından açılış konuşmaları yapılan ve farklı ülkelerden gelen yaklaşık 1000 demiryolları katılımcısına resepsiyon verildi.

Resepsiyona ARUS kümelenmesinden Prof.Dr.Ziya Burhanettin Güvenç ( ARUS Başkanı), Prof.Dr. Sedat Çelikdoğan ( ARUS Başkan Yrd.), Orhan Aydın ( Ostim OSB Başkanı), Halis Turgut ( RailTur ) , Dr. İlhami Pektaş ( ARUS Koor.),Ömer Yıldız ( İstanbul Ulaşım Gn.Md.), Yıldıray Koçarslan( Tüdemsaş Gn.Md.), Murat Bozankaya ( Bozankaya Yön.Kur.Bşk.), Niyazi Sarımaden ( Medel Yön.Kur.Bşk.), Dr.Tarık Öğüt ( Figes Yön.Kur.Bşk.) katıldı.

Berlinde Demiryolları araçlarının sergilendiği Technikmuseum’ da yapılan toplantıda Almanya’da Demiryollarının ilk kuruluşunda üretilen 1800-1900 yıllarına ait tarihi buharlı trenler ilgi çekti.

MİLLİ MARKALARIMIZ INNOTRANS 2014 BERLİN FUARINDA GÖZ DOLDURDU
İstanbul Ulaşım : İstanbul tramvay markası
Durmazlar : İpekböceği ve LRT Hafif Raylı Araç Green City markası
TCDD ve Bağlı Kuruluşlar ( Tülomsaş, Tüvasaş, Tüdemsaş) : Milli Yolcu Treni EMU/DMU hızlı trenleri ve Milli Hızlı Tren Tanıtımı
Bozankaya : TCV Trambüs ve Sileo markası.

Medel : Raylı Ulaşım Inverter ve kabinleri
Tübitak MAM : Raylı Sistem Kontrol Ünitesi ve sinyalizasyon
Sazcılar : Kabin ve iç tasarım sistemleri, Kompozit parçalar
Elektra Elektronik : Konvertör trafoları, konvertör şokları, sinyalizasyon trafoları ve empedans bondlarının yanı sıra, Scott-t trafolar ve makas motorları
Hüroğlu : Koltuk sistemleri
Safkar : Klima

ASAŞ Aluminyum, Hisarlar Makine, Sarkuysan Bakır, Savronik, ERA lighting, Burulaş, Alnal, Akın Kauçuk, Asis Elektronik, Cel-Mer Steel, Emas Demir-Çelik, Europower Enerji ve Otomasyon, GAGE Otomotiv, GL Crankshafts Glokal Ltd, Gürmak Çelik Ray Bağlantı, Laspar, Nane İletişim, Olimpia Auto Glass, Ortana A.Ş, Özkan Demir-Çelik, Panel Poliüretan, Proyapı Mühendislik ve Danışmanlık, Railcen Demiryolu Sistemleri, Vaest Silikon ve Kompozit Uygulamaları, VIG Makine San, Yapıray firmalarımızın yer aldığı fuarda ürünlerimiz uluslar arası arenada göz doldurmuştur.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.