Milli tren gelir hoş gelirMilli tren gelir hoş gelir :Trenler kaça ayrılır? Konvansiyonel tren setleri (0-160 km/saat hız), hızlandırılmışlar (160-250 km/saat hız), hızlı trenler (250-350 km/saat hız) ve saatteki hızı 350 km’nin üzerinde olanlar ise yüksek hızlı tren sınıfını oluşturuyor. Türkiye’de öncelikle konuşulan, tartışılan 0-160 km arası raylı sistem araçları. Bu aralık da çok önemli, zira travay ve metro araçları bu kategoride yer alıyor. Demiryollarına o kadar para harcandı, ama ilgili bakanların ortaya koyduğu henüz bir raylı sistem aracı yok.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık’ın, “Milli tren kasım ayında raylarda olacak” diye bir açıklaması var. Konunun ne olduğunu anlamayan bazı gazetelerimiz, başına “hızlı” kelimesini de koyup “Milli Hızlı Tren” olarak manşete taşıdı bu haberi.

Bakan Işık’tan birkaç gün önce de Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ) Genel Müdürü Erol İnal, açıklama yapmıştı. Milli Tren Projesi’nde imalat sürecinin yakında başlayacağını belirterek, “Allah’ın izniyle en fazla 2.5 sene içinde milli tren raya konulacak” demişti. Bu sürede böyle bir şey olması zor. Olursa da “milli” ibaresiz olur.

Görüldüğü üzere milli tren konusunda bir karışıklık var. Çünkü ortada o kadar çok milli tren projesi var ki, seç seç raylara diz. Halbuki bu işlere kafa yoranlar için başarılmış milli bir raylı sistem hikâyesi var. AK Parti’den iki dönemdir Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Altepe’nin özel sektörden Durmazlar Holding’le yola çıkıp başardığı yüzde yüz milli tramvay İpekböceği hizmette. Hafif raylı sistem aracı Green City ise bir ay önce dünyaya Berlin’de tanıtıldı. Dolayısıyla milli trenin nasıl yapılacağına dair somut yol haritası ortada.

Bakan Işık’ın bahsettiği proje, TÜLOMSAŞ çatısı altında geliştiriliyor ve TÜBİTAK tarafından destekleniyor. 10 milyon lira bütçeli proje epeydir konuşuluyor. 5 milyon bütçeyle özel sektörle yola çıkılmış olsaydı, geliştirilen araçlar bugün raylarda olurdu. Bilmem anlatabildim mi?

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.