Yavuz Sultan Selim köprüsü bittiği zamanYavuz Sultan Selim köprüsü bittiği zaman :Yavuz Sultan Selim’de köprü ayakları 300 metreyi de geride bıraktı. Kulelerde beton işi 1 ay içinde bitirilecek.
Yapımına geçen yıl başlanan 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Toplam uzunluğu 320 metreye ulaşacak olan köprü ayaklarının yükselişi devam ediyor. ICA’nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde köprü kulelerinin yapımının son dönemecine girildi. 322 metre olacak olan köprü kulelerinde yükseklik 300 metreye ulaştı. Avrupa Yakası Köprü Kule şefi, köprünün hem statik hem de estetik açıdan farklı bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekerek, çalışmalarda gelinen aşamayı anlattı. Bulunduğumuz bu yükseklikten Boğaz köprüsünü ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü’nü görmek bize ayrı bir gurur ve keyif veriyor. 300 metreye ulaşmamızla birlikte kulelerdeki son döşeme betonlarını 1 ay içerisinde bitireceğiz. Yüksekliği 4.6 metre olacak bu son betonarme ile toplam betonarme yüksekliği 304.6 metreye ulaşacak. Bu döşemenin üzerine ANA HALAT kablolarının yerleşeceği kule semerleri yerleştirilecek. Bu arada 266 kotundan başlayan kule ara bağlantılarının çalışmaları yapılacak” ifadesini kullandı.
REKORLARIN KÖPRÜSÜ
? Yavuz Sultan Selim, 59 metrelik genişliği ile bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak.
? 8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritli köprünün uzunluğu 1408 metre olacak.
? Köprü bu özelliğiyle üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak.
? Yaklaşık 4.5 milyar TL yapılacak projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süreyle IC İçtaş-Astaldi JV tarafından yapılacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.