3. havalimanı bizim olmazsa olmazımızdır

 1. havalimanı bizim olmazsa olmazımızdır :Bakan Elvan yapımı devam eden 3. Havalimanı ile ilgili olarak ‘3. Havalimanı bizim olmazsa olmazımızdır. Her Türk Vatandaşının bundan gurur ve onur duyması gerekir’ dedi.
  DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve THY Genel Müdürü Temel Kotil’in de katıldığı Atatürk Havalimanı Apronu’nda yapılan açılışta bu alandan ilk olarak THY’nin Cenevre’ye giden uçağının yolcularını da uğurlayan Lütfi Elvan özellikle 3. Havalimanı ile ilgili olarak gazetecilerin sorduğu soruları şöyle cevapladı:“Türkiye’de havacılık sektörünün büyüme hızı çift haneli rakamlarda. Eğer biz bu büyümede devam edeceğiz dersek, ki, tüm çalışmalar ve veriler de bunu gösteriyor, bizim olmazsa olmazımız 3. Havalimanıdır. Bunu mutlaka yapmak zorundayız. Bu havalimanımızın yapılması, Atatürk Havalimanı’nın atıl kalacağı anlamına gelmez. Çünkü, artık Türkiye hava trafik yoğunluğunun maksimum düzeyde olduğu bir bölgede bulunuyor. Bu yoğunluk batıdan yavaş yavaş doğuya kaymaktadır. Şu anda dünya genelinde bu yoğunluğun en fazla olduğu bölgedir.
  Her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımızın 3. Havalimanı ile gurur duyması gerekir. Her bir sivil toplum kuruluşumuzun, medya kuruluşumuzun ve bu ülkenin her bir bireyinin onur duyacağı gurur duyacağı bir yatırımdır. Bizim her yurt dışı seyahatimizde bize ilk sorulan soru şudur:’ 3. Havalimanı da ki gelişmeler ne durumda?’. Dolayısıyla 3. Havalimanı bizim için olamazsa olmazımızdır. Gelelim havalimanının yerine. Orayı görenler gördü. Bir bataklık konumunda. Onlarca çukur. Yıllarca orada kömür madenciliği yapıldı. Bu güne kadar kimin sesi çıktı? Hanginiz tepki gösterdiniz? Kimler tepki gösterdi? Yıllarca oralar oyuldu. Bataklık haline dönüştürüldü. İşte biz bu bataklığı gerçek anlamda bu ülkenin yararına sunuyoruz. Yaptığımız şey bu. Bir çok yeri inanın girilemeyecek konumda .Oralar bir düzene sokulacak ve bir anlamda . Burası hem Türkiyemizin, hem de tüm dünyanın hizmetine sunulacak bir havalanı.
  Havaalanının yerinin değiştirilmesi kesinlikle söz konusu değil. Bunları yazanları çok merak ediyorum. Gerçekten bu ülkeyi zerre kadar seviyorlarsa, çok samimi olarak söylüyorum, bu ülkenin hayrına bir şeyler söylemek istiyorlarsa bu havalimanının arkasında olmaları gerekir. Ben bunu anlamakta inanın çok güçlük çekiyorum. Dünyanın en büyük havalanını inşa ediyorsunuz, bu havaalanını inşa ederken devletin kasasında bir kuruş para çıkarmadan yapıyorsunuz ve her yıl 1 milyar euro, yani 3 milyar lira da devletin parasına para koyuyorsunuz, buna rağmen itiraz ediliyor. Ayrıca finans konusunda da bir sıkıntı yok.
  Kanal İstanbul ile 3. Havalimanı arasındaki ilişkiyi sordunuz. Şu anki mevcut düzenleme Kanal İstanbul’dan çıkacak olan malzeme kullanılmadan da o havalimanı inşa edilecektir

   sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar